W Pańkowie historia ożyła

  • 09.02.2022, 08:00
  • wd
W Pańkowie historia ożyła
5 lutego odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę pacyfikacji wsi Panków. Była też rekonstrukcja historyczna.

W czasie wojny Pańków był kilkakrotnie palony i rabowany. 2 lutego 1943 roku w ramach akcji wysiedleńczej niemieccy żołnierze napadli na miejscowość licząca wówczas blisko 500 osób, zginęło 17 osób, głównie kobiet i dzieci.

W uroczystościach złożenia wieńców na grobach pomordowanych i mszy w intencji ofiar wzięli udział m.in. poseł Tomasz Zieliński, starosta tomaszowski Henryk Karwan, Halina Czarnecka, radna Rady Powiatu w Tomaszowie Lubelskim, wójt gminy Krynice, radni i wielu mieszkańców. 

Po raz pierwszy zorganizowano rekonstrukcję historyczną przypominającą wydarzenia z 1943 rok.

O pacyfikacji Pańkowa pisaliśmy szerzej w artykule: Gm. Tarnawatka: 79. rocznica pacyfikacji Pańkowa

 

wd

Zdjęcia (11)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe