Pamiętajmy o historii

  • 27.01.2022, 10:09
  • wd
Pamiętajmy o historii Fot. MKiDN
Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 77. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku, by uczcić pamięć Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Data nie jest przypadkowa. 27 stycznia 1945 r. oddziały Armii Czerwonej wyzwoliły więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Niemcy utworzyli obóz w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. "Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny" - przeczytamy na stronie internetowej dzisiejszego Miejsca Pamięci i Muzeum Aschwitz-Birkenau.

Historycy oceniają, że ogółem do obozu trafiło co najmniej 1,3 miliona osób, w tym: 1,1 mln Żydów; ok. 150 tysięcy Polaków, 23 tysiące Romów i ponad 30 tysięcy osób innych narodowości. 

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Edward
Edward 16.02.2022, 09:46
Pamiętam o 150 tysiącach Polaków i setkach tysięcy Palestyńczyków zamordowanych w Palestynie, reszta mnie nie interesuje, ale cieszę się ze dbają o obóz, jeszcze się przyda.

Pozostałe