Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 01:58
Reklama

Historia piłki nożej: Wojskowa dyscyplina

Latem 1985 r. trener Wiesław Wieczerzak opuścił Hetmana Zamość, by podjąć się prowadzenia Łady Biłgoraj. Zespół ten pod wodzą nowego szkoleniowca poprawił się w ligowej hierarchii – „Wiesy” przejął drużynę, która zakończyła rozgrywki w chełmsko-lubelsko-zamojskiej klasie międzyokręgowej na jedenastym miejscu, w 1986 r. już była piąta, a kolejnym sezonie włączyła się do walki o awans do III ligi.
Historia piłki nożej: Wojskowa dyscyplina

Wieczerzak odmłodził skład Łady. Po rundzie jesiennej w 1985 r. drużynę opuściły dwie legendy biłgorajskiej piłki nożnej – Janusz Sierociński (zakończył karierę) i Marek Ożga (został później piłkarzem Sokoła Zwierzyniec). W następnym sezonie odeszli kolejni weterani, m.in. Bogdan Hysa – jeden z najskuteczniejszych napastników w historii biłgorajskiego piłkarstwa. Ubył też Kazimierz Węgrzyn, a kilku młodych zostało wcielonych do służby wojskowej.

Biłgorajska młodzież podniosła swój poziom sportowy być może właśnie dlatego, że poczuła smak wojskowej dyscypliny. I nie za sprawą pobytu w koszarach, lecz z woli szkoleniowca rodem z Mielca. „Wiesy”, zanim został trenerem, marzył bowiem o karierze zawodowego żołnierza. Zasady typowe dla wojska wprowadzał w swojej pracy trenerskiej. – Nie zostałem przyjęty do szkoły wojskowej, bo zbyt późno złożyłem dokumenty – wspomina Wieczerzak.

Najwyraźniej Opatrzność czuwała nad Wieczerzakiem – wybrał pracę trenerską, do której był świetnie predestynowany. W pewnym momencie zawiódł za to talizman, czyli banknot jednodolarowy, który szkoleniowiec zawsze nosił w kieszeni „na szczęście”. „Zielonemu” (tak Wieczerzaka nazywali koledzy z Podkarpacia, ze względu na tego dolara) ewidentnie nie sprzyjała fortuna w sezonie 1986/1987. Nie zdołał awansować z Ładą do III ligi, choć zespół ten osiągnął imponujący wynik – wygrał aż 22 spośród 26 meczów. Lepsza o punkt była Gwardia Chełm, z wychowankiem Sokoła Zwierzyniec Grzegorzem Margolem w składzie. W bezpośredniej rywalizacji był remis (w Biłgoraju Łada wygrała 3:1, w Chełmie triumfowała Gwardia 2:0).

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama