Historia piłki nożej: Wojskowa dyscyplina

  • 26.01.2022, 15:02
  • Marek Sztochel
Historia piłki nożej: Wojskowa dyscyplina
Latem 1985 r. trener Wiesław Wieczerzak opuścił Hetmana Zamość, by podjąć się prowadzenia Łady Biłgoraj. Zespół ten pod wodzą nowego szkoleniowca poprawił się w ligowej hierarchii – „Wiesy” przejął drużynę, która zakończyła rozgrywki w chełmsko-lubelsko-zamojskiej klasie międzyokręgowej na jedenastym miejscu, w 1986 r. już była piąta, a kolejnym sezonie włączyła się do walki o awans do III ligi.

Wieczerzak odmłodził skład Łady. Po rundzie jesiennej w 1985 r. drużynę opuściły dwie legendy biłgorajskiej piłki nożnej – Janusz Sierociński (zakończył karierę) i Marek Ożga (został później piłkarzem Sokoła Zwierzyniec). W następnym sezonie odeszli kolejni weterani, m.in. Bogdan Hysa – jeden z najskuteczniejszych napastników w historii biłgorajskiego piłkarstwa. Ubył też Kazimierz Węgrzyn, a kilku młodych zostało wcielonych do służby wojskowej.

Biłgorajska młodzież podniosła swój poziom sportowy być może właśnie dlatego, że poczuła smak wojskowej dyscypliny. I nie za sprawą pobytu w koszarach, lecz z woli szkoleniowca rodem z Mielca. „Wiesy”, zanim został trenerem, marzył bowiem o karierze zawodowego żołnierza. Zasady typowe dla wojska wprowadzał w swojej pracy trenerskiej. – Nie zostałem przyjęty do szkoły wojskowej, bo zbyt późno złożyłem dokumenty – wspomina Wieczerzak.

Najwyraźniej Opatrzność czuwała nad Wieczerzakiem – wybrał pracę trenerską, do której był świetnie predestynowany. W pewnym momencie zawiódł za to talizman, czyli banknot jednodolarowy, który szkoleniowiec zawsze nosił w kieszeni „na szczęście”. „Zielonemu” (tak Wieczerzaka nazywali koledzy z Podkarpacia, ze względu na tego dolara) ewidentnie nie sprzyjała fortuna w sezonie 1986/1987. Nie zdołał awansować z Ładą do III ligi, choć zespół ten osiągnął imponujący wynik – wygrał aż 22 spośród 26 meczów. Lepsza o punkt była Gwardia Chełm, z wychowankiem Sokoła Zwierzyniec Grzegorzem Margolem w składzie. W bezpośredniej rywalizacji był remis (w Biłgoraju Łada wygrała 3:1, w Chełmie triumfowała Gwardia 2:0).

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Marek Sztochel

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe