Zamość: Pediatria wróci wiosną?

  • 25.01.2022, 05:53
  • Anna Szewc
Zamość: Pediatria wróci wiosną? Fot. A. Szewc Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem wiosną w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II zostanie uruchomiona pediatria.
Na tę wiadomość od wielu miesięcy czekali rodzice dzieci z Zamościa i okolic.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wiosną w Zamościu znów będzie funkcjonował oddział dziecięcy. Nie w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym, jak dotychczas, ale w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II. Jak się dowiadujemy, placówka ta prowadzi już "intensywne działania" zmierzające do utworzenia pediatrii. 

Brak pediatrii w Zamościu był problemem, który już od wielu miesięcy spędzał sen z powiek rodzicom małych dzieci z miasta i okolic. Oddział dziecięcy w tzw. "starym" szpitalu przy ul. Peowiaków z początkiem lipca zawiesił swoją działalność na trzy miesiące, później na kolejne trzy. Powód? Brak lekarzy. Na emeryturę odeszła ordynator oraz jeszcze jedna doświadczona lekarka i nie było nikogo, kto gotów byłby podjąć się kierowania oddziałem. Nie pomogły ogłoszenia w medycznej prasie ani apele zamieszczane m.in. w mediach społecznościowych. W listopadzie prezes Zamojskiego Szpitala Niepublicznego ogłosił jeszcze konkurs i oferował 110 tysięcy złotych podmiotowi medycznemu, który zapewniłby opiekę specjalistów na oddziale dziecięcym. To również nie przyniosło efektów.

Z końcem roku stało się jasne, że nie pozostaje nic innego, jak złożenie wniosku o wykreślenie pediatrii z rejestru. Ale już wtedy było wiadomo, że to sprawy nie zamyka. Jak informowaliśmy, wciąż prowadzone były starania i rozmowy o zapewnieniu najmłodszym pacjentom opieki medycznej w Zamościu tak, aby rodzice z chorymi dziećmi nie musieli jeździć do szpitali w Biłgoraju, Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie czy Krasnymstawie.

Pomoc przyszła z Lublina

Przełom nastąpił, gdy w sprawę zaangażowały się władze województwa, a marszałek Jarosław Stawiarski, reagując na wcześniejsze pisma prezesa ZSN i prezydenta Zamościa zwrócił się do Małgorzaty Popławskiej, dyrektor szpitala im. Papieża Jana Pawła II, o to, by pediatrię w tej placówce uruchomić. Jaki jest efekt?

– Szpital prowadzi intensywne działania zmierzające do utworzenia oddziału pediatrycznego w zakresie zatrudnienia niezbędnej kadry, jak również zabezpieczenia i wyposażenia odpowiednich pomieszczeń, co wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi – poinformowała nas Małgorzata Popławska.

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Anna Szewc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kropka
Kropka 25.01.2022, 12:32
Bujda. Ani nie ma tam fizycznie miejsca na nowy oddział, ani nie ma w mieście kadry lekarskiej.
 Grażyna
Grażyna 25.01.2022, 09:16
Ale nie powinni już pracować dyrektorzy SKANDAL Tak wyrządzili

Pozostałe