Akademia Zamojska i rewitalizacja Rotundy

  • 24.01.2022, 13:06
  • Materiał nadesłany
Akademia Zamojska i rewitalizacja Rotundy Fot. Akademia Zamojska
Zakończył się projekt pn. „Rewitalizacja Rotundy Zamojskiej w Zamościu”, realizowany przez Miasto Zamość przy współpracy m.in. Akademii Zamojskiej.

Celem projektu było powstrzymanie destrukcji obiektu, a także poprawa jego stanu technicznego i estetycznego. W ramach przedsięwzięcia przeprowadzono remont konserwatorski Rotundy, a także przeprowadzono rozbudowę ekspozycji muzealnej poprzez wyposażenie jej w nowe plansze informacyjne, zdjęcia, filmy, prezentacje dotyczące historii Rotundy. Powierzchnie pokryte wyrytymi napisami i inskrypcjami zostały zachowane. Naprawiono konstrukcję krzyża, renowacji poddano bramę przy wejściu do Rotundy. Ponadto zainstalowano i zamontowano urządzenia pozwalające na dostęp do bezprzewodowego Internetu w przestrzeni zewnętrznej obiektu. Zamontowano także monitory na potrzeby prezentacji multimedialnych. 

W projekcie tym partnerem Miasta Zamość była Akademia Zamojska. 

– W wyniku porozumienia z władzami miasta, Uczelnia przekazała darowiznę na to przedsięwzięcie. Poza tym Akademia Zamojska objęła opieką jedną z cel Rotundy, Celę XIII. Nasi nauczyciele akademiccy i inni pracownicy oraz studenci będą dbali o jej porządek i godny wygląd – mówi kanclerz Akademii Zamojskiej Jerzy Korniluk.

Jak dodaje w celi znajdują się zdjęcia i plansze informujące o działalności nauczycieli zamojskich w trakcie II wojny światowej, ich wkładzie w walkę z niemieckim okupantem, o prowadzeniu tajnego nauczania, za co spora grupa nauczycieli z Zamojszczyzny cierpiała i zapłaciła życiem.  

- Projekt rewitalizacji Rotundy był odpowiedzią na konieczność powstrzymania destrukcji obiektu i czynników niszczących. Celem projektu było również uatrakcyjnienie Rotundy dla zwiedzających, zarówno mieszkańców Zamościa, jak i turystów, a także przystosowanie obiektu do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. Zaproszenie do udziału w projekcie jako partnera Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu (później Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu; obecnie Akademia Zamojska) wyniknęło z faktu, że w ramach projektu cela XIII tj. Cela Nauczycieli otrzymała nowe plansze informacyjne poświęcone nauczycielom. Istotny był również fakt, że wśród kryteriów oceny wniosków o dofinansowanie było zapewnienie wkładu finansowego innego niż wkład własny beneficjenta tj. Miasta Zamość. Udział finansowy partnerów w projekcie przyczynił się do tego, że wniosek o dofinansowanie rewitalizacji Rotundy otrzymał maksymalną liczbę punktów. Współpraca układała się bardzo dobrze. Oprócz udziału finansowego w projekcie, partnerzy wnieśli wkład merytoryczny tj. opracowali materiały źródłowe - informacje tekstowe, fotografie, grafiki w celu wykonania plansz informacyjnych w celi XIII – powiedział Marcin Grabski, sekretarz Miasta Zamość. 

Projekt „Rewitalizacja Rotundy Zamojskiej w Zamościu” jest dofinansowany z Regionalnego Programu Województwa Lubelskiego na lata 2014 –2020 OŚ PRIORYTETOWA: 7 Ochrona dziedzictwa kulturowego i naturalnego DZIAŁANIE: 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne. Wartość całkowita: 8 153 481,26 PLN, dofinansowanie: 6 804 289,96 PLN.

Materiał nadesłany

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe