Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 03:11
Reklama Baner reklamowy FOOD P
Reklama baner wyborczy Michał Mulawa

Bankructwo i niewypłacalność. Polskie przedsiębiorstwa pod presją finansową kończą swoją działalność

Przedsiębiorcy łapią się za kieszenie i liczą kolejne straty związane z utrudnieniami w czasie pandemii oraz stale rosnącą inflacją. Jak pokazują statystyki, wiele z nich nie wytrzymało presji finansowej i ogłosiło bankructwo. Właściciele co piątej firmy obawiają się, że podobny los czeka je w bieżącym roku.
Bankructwo i niewypłacalność. Polskie przedsiębiorstwa pod presją finansową kończą swoją działalność

Autor: iStock

Straty, straty i jeszcze raz straty…

Dun&Bradstreet zebrała dane z sądów gospodarczych oraz Monitora Sądowego i Gospodarczego dotyczące upadłości i niewypłacalności firm w Polsce. Wyniki tych badań opisał rejestr dłużników BIG InfoMonitor. Z ogłoszenia takiego statusu skorzystało w 2021 roku łącznie 2 136 przedsiębiorstw. To o 890 podmiotów więcej niż w roku 2020 (wówczas było to 1 246).

Największa skala niewypłacalności dotknęła sektor usług w szerokim znaczeniu tego pojęcia (560 firm; o 75 proc. więcej w porównaniu rok do roku). Kłopoty finansowe dotknęły również sektor handlowy. Tu niewydolność finansowa dotyczyła 400 firm – o 50 proc. więcej niż w roku 2020. W równie trudnej sytuacji znalazły się też przedsiębiorstwa produkcyjne, spośród których 389 podmiotów ogłosiło upadłość (wzrost o 43 proc.). Powodów do radości brakuje również budowlańcom, którzy w ubiegłym roku ogłosili upadłość 203 razy, tj. o 50 proc. więcej oraz firmom związanym z transportem i logistyką (133 upadłości, wzrost o 35 proc. rdr.).

„W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób” – opisuje wyniki zleconych przez siebie badań Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor

Nie wszyscy stracili

Jak opisuje poniedziałkowa „Rzeczpospolita”, jedną z branż najbardziej dotkniętych pandemią okazała się gastronomia.

„W dwa lata pandemii gastronomia zaliczyła gigantyczny spadek sprzedaży i liczby lokali” – czytamy w publikacji. Jej autor zaznacza również, że według raportu firmy GfK  wartość rynku spadła do 28,5 mld zł, tj. o 22 proc. w porównaniu do roku 2019.

„W 2021 r. zamkniętych zostało 17 proc. lokali gastronomicznych w porównaniu z liczbą z 2019 r. Pod względem liczby obiektów pandemia cofnęła rynek do 2009 r. Z kolei w kwestii obrotów mamy do czynienia z powrotem do sytuacji z 2016 r. To znaczący regres, który trudno będzie nadrobić” – cytuje „Rzeczpospolita” Szymona Mordasiewicza, dyrektora komercyjnego GfK Polonia.

Okazuje się jednak, że niektóre restauracje skorzystały z tego specyficznego czasu i zwiększyły o 5 proc. liczbę swoich lokali.

„W efekcie, jak wynika z raportu w 2021 r., 59 proc. obiektów gastronomicznych oferowało posiłki poza lokalem, co oznacza wzrost aż o 15 pkt proc. w porównaniu z pandemicznym 2020 r.” – opisuje gazeta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy - firma suflidowo
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: Bolszewicy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: Jasio 1 cy.Treść komentarza: Rząd chce by dzieci były GŁUPIE na POziomie ich ministrów ! Nie może być obywatel mądrzejszy od ministry , głupi obywatel to obywatel łatwo dający się manipulować ! To taki typowy wyborca platformy obywatelskiej - tuman POspolity ! Na wzór szefa partii :)Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:42Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: trwTreść komentarza: Ocena z religii nie była wliczana do średniej, kiedy ja chodziłem do liceum 30 lat temu. Widać jak kościół kat. rozszerzył swoje wpływy. Dobrze, że zostaną one należycie ukrócone.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:35Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: BeckerTreść komentarza: Oby tym razem fontanna była sprawna dłużej niż kilka tygodni.... szczególnie w sezonie turystycznymData dodania komentarza: 27.03.2024, 20:41Źródło komentarza: Zamość: Ruszyły prace przy fontannie. W czerwcu ma już działaćAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Rozmowa z krzesłem zawsze kończt się bezsensem.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 19:19Źródło komentarza: W środę strajk generalny rolników w całej Polsce [MAPA] Możliwe utrudnienia w gm. SitnoAutor komentarza: Pociesznie są ci komuniści z GW i wy za nimiTreść komentarza: ,,chcą wolnego w Wolny Piątek"Data dodania komentarza: 27.03.2024, 18:27Źródło komentarza: Czy Polacy chcą wolnego w Wielki Piątek? Sondaż dał jednoznaczną odpowiedź
Reklama
Reklama