Rekord zakażeń. Rząd ma nowe sposoby na walkę z koronawirusem

  • 21.01.2022, 12:33
  • red.
Rekord zakażeń. Rząd ma nowe sposoby na walkę z koronawirusem Fot. Krystian Maj/KPRM
Po podanych dziś rano statystykach, gdy ministerstwo zdrowia przekazało informacje o rekordowej liczbie 36 665 nowych przypadków koronawirusa zwołano konferencję prasową, w trakcie której premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe rządowe sposoby na walkę z pandemią.

– Piąta fala różni się tym, że mamy do czynienia z Omikronem, który jest dużo bardziej zaraźliwy, dlatego odnotowujemy rekordy zakażeń – stwierdził szef rządu. 

Zapowiedział m.in. przygotowywanie kolejnych łóżek covidowych w szpitalach, bo choć ostatnio liczba zajętych zmniejsza się, to wraz ze wzrostem zakażeń konieczności hospitalizacji na pewno zacznie przybywać. Premier przewiduje, że stanie się tak w ciągu 7-10 dni.

Czytaj także: Tak wielu zakażeń nie było od początku pandemii

Kolejna wprowadzona przez rząd nowość to wprowadzane od 27 stycznia darmowe, nie wymagające skierowań testowanie wszystkich chętnych w aptekach. Poza tym okres kwarantanny ma być skrócony do 7 dni (obecnie to 10 dni). 

Mateusz Morawiecki przypomniał również o wprowadzeniu pracy zdalnej w administracji publicznej, ale zaapelował, by takie rozwiązanie w miarę możliwości wprowadzali również pracodawcy prywatni.

Rządzący postanowili również zadbać o osoby najbardziej zagrożone w przypadku COVID-19, czyli o seniorów.

– Dla osób powyżej 60 r. ż. wdrażamy nowy mechanizm. Każdy przetestowany pozytywnie będzie mógł w ciągu 48h być zbadany, także w domu przez lekarza pierwszego kontaktu – zakomunikował.

Premier zaapelował również o szczepienia, podkreślając, że obecnie aż 80-90 procent zgonów dotyczy zakażonych pacjentów, którzy nie byli zaszczepieni.

Głos zabrał również minister zdrowia Adam Niedzielski i powiedział, że w sobotę dobowa liczba nowych zakażeń może przekroczyć 40 tys., a w kolejnych dniach sięgać 60-70 tys., by w apogeum, szczycie piątej fali dojść nawet do 140 tys.

red.

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe