Podszywają się pod instytucję, z której usług korzysta większość z nas. Chcą wyłudzić dane

  • 23.01.2022, 05:21
  • News4Media
Podszywają się pod instytucję, z której usług korzysta większość z nas.… iStock
Przestępcy nie ustają w swoich działaniach. Ponieważ oszustwa są stale opisywane w mediach i coraz trudniej przekonać im uśpić czujność potencjalnych ofiar, stale wymyślają na wyłudzanie danych i pieniędzy nowe sposoby. Tym razem złodzieje podszywają się pod instytucję, z którą niemal każdy z nas ma pewien związek.

Czym jest spoofing?

Najprostszym wyjaśnieniem tego pojęcia jest podszywanie pod znane osoby oraz instytucje w celu wzbudzenia zaufania odbiorcy i nakłonienia go do podjęcia pewnych działań. Jeśli oszustowi uda się przekonać rozmówcę bądź odbiorcę wiadomości do określonych czynności, jest w stanie przejąć jego dane potrzebne m.in. do zarządzania środkami na rachunku bankowym czy zaciągania zobowiązań w imieniu nieświadomej osoby. Dokładnie taką metodę obrali łupieżcy, którzy podają się za Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O zagrożeniu ostrzega sama instytucja.

„Dostajemy sygnały od klientów, że oszuści podszywają się pod numer infolinii ZUS. Bądź ostrożny!” – czytamy na Twitterze.

Problem w tym, że nigdy nie mamy pewności, czy połączenie nie jest wykonywane przez faktycznego pracownika infolinii. ZUS apeluje, aby w takiej rozmowie nie podawać żadnych poufnych informacji. W przypadku wątpliwości można rozłączyć się i samodzielnie wykonać połączenie z infolinią pod numerem 22 560 16 00.


Ostrzeżenie dla klientów BNP Paribas

W sieci pojawiło się również ostrzeżenie dla osób korzystających z bankowości elektronicznej BNP Paribas. Również za pośrednictwem Twittera o sfałszowanej stronie internetowej poinformował zespół CERT Orange Polska zajmujący się cyberbezpieczeństwem. W tym wypadku najłatwiej zidentyfikować próbę wyłudzenia danych poprzez budowę adresu witryny. Ten podstawiony przez oszustów nie jest w żaden sposób związany z nawą banku. Przykład znajduje się w poniższym zrzucie ekranu dołączonym do wpisu.

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe