Tomaszów Lubelski: Jak zmienia się miasto

  • 19.01.2022, 06:57
  • Wioletta Dudek-Ruszel
Tomaszów Lubelski: Jak zmienia się miasto
Z terenu koszar znikają szpecące to miejsce baraki, a właściciel dworca PKS zabrał się za jego rozbiórkę.

W ciągu ostatnich dwóch lat w Tomaszowie sporo inwestowano, m.in. oddany został do użytku basen, bloki socjalne, rondo. Wyburzono dwa baraki na osiedlu Koszary i uporządkowano teren, na którym stały. Za porządki zabrało się nie tylko miasto. Po latach właściciel byłego dworca PKS wreszcie zajął się tym  budynkiem. 

Koszary nie są już zaniedbaną częścią miasta, do której strach zaglądać. Jej wizytówką jest Ośrodek Sportu i Rekreacji, który w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta przeszedł modernizację, i najlepszy w regionie basen otwarty 1,5 roku temu. Sąsiedztwo też się zmienia. Z krajobrazu Tomaszowa znikają bowiem baraki. Ten z numerem piątym zburzono w grudniu. Z numerem 7 rozebrano w tym miesiącu, trwa jeszcze wyburzanie baraku nr 3. Część terenu jest już uprzątnięta. 

– Nie planujemy w tym miejscu żadnych budów. Potrzebna jest tam przestrzeń. Życie niesie różne wyzwania. Może w przyszłości okaże się, że trzeba będzie wybudować parking, ale tego bym nie chciał. Wolę, żeby to były tereny zielone, może ogród sensoryczny – mówi Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lub.

Drewniane baraki wybudowano jeszcze w latach 1894-1897 dla stacjonującego w Tomaszowie 15. Pułku Kozaków Dońskich. Do 1947 r. służyły wojsku. Później utworzono z nich mieszkania socjalne, ale nie inwestowano w nie. 

– Ktoś pomyśli, że może szkoda tego niszczyć, ale według badań technicznych one już nie nadają się do zamieszkania, dlatego są sukcesywnie rozbierane – dodaje Żukowski.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

 

Wioletta Dudek-Ruszel

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
okopre
okopre 19.01.2022, 09:31
Oj Żuku, grunt się pali pod nogami, trzeba dupke spinać bo Tomaszek zaczyna Ci dołki kopać i chce CIe wygryźć, wie nierób jeden, że posłem na kolejną kadencje nie zostanie więc obsadza starostwo swoimi pionkami i ostrzy sobie ząbki na fotel burmistrza.

Pozostałe