Produkował dla wojska wadliwe buty. Żandarmeria zatrzymała nieuczciwego przedsiębiorcę

  • 23.01.2022, 08:00
  • News4Media
Produkował dla wojska wadliwe buty. Żandarmeria zatrzymała nieuczciwego… iStock
O tym, jak dotkliwa może być kara za próby zarobienia pieniędzy w nielegalny sposób, przekonał się właściciel firmy, która dostarczała obuwie polskiej armii. Podejrzany o wieloletnie dopuszczanie się przestępczego procederu został zatrzymany przez żandarmów.

Jak informuje rzecznik prasowy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej ppłk Artur Karpienko, przestępstwo polegające na celowej produkcji wadliwego obuwia dla żołnierzy trwał w latach 2014-2020. Właściciel firmy DEMAR miał stosować tańsze zamienniki materiałów używanych do produkcji trzewików o wzorach 933/MON i 933A/MON. W konsekwencji obuwie nie spełniało swojej roli, gdyż jego parametry odbiegały od ściśle określonej, wymaganej specyfikacji.

„Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie przedsiębiorcy zarzutu doprowadzenia komendantów 2. Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie i 3. Regionalnej Bazy Logistycznej w Krakowie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem” – wyjaśnia ppłk Karpienko.

W wyniku niedozwolonych działań przedsiębiorca doprowadził jednostki wojskowe do niekorzystnego rozporządzania mieniem o wartości 67 974 117,30 zł, osiągając w ten sposób własne korzyści. Zgodnie z treścią kodeksu karnego, za opisane przestępstwo producentowi obuwia grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Żandarmeria wojskowa podkreśla również, że na poczet przyszłych kar zostały zajęte ruchomości, gotówka oraz papiery wartościowe należące do zatrzymanego. Ich łączna wartość jest nie mniejsza niż 30 milionów złotych.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe