"Perspektywy 2022". Najlepsze szkoły wybrane. Jak wypadły nasze?

  • 13.01.2022, 08:00
  • News4Media, ak
"Perspektywy 2022". Najlepsze szkoły wybrane. Jak wypadły nasze? iStock / screen Facebook Waldemar Siwiński
Przed tegorocznymi absolwentami szkół podstawowych stoi wybór placówki, z którą zwiążą swoją przyszłość na najbliższe lata. Właśnie teraz większość młodych ludzi zadecyduje też, w jakim kierunku pragnie rozwijać swoją karierę zawodową. Tym, którzy chcą aplikować do najlepszych szkół ponadpodstawowych w Polsce, z pomocą przychodzi najnowszy ranking „Perspektyw”.

Najlepsi z najlepszych

Miesięcznik „Perspektywy” od wielu lat przygotowuje obszerny ranking, w którym za pomocą ściśle określonych kryteriów ocenia polskie placówki edukacyjne. W opublikowanym właśnie najnowszym zestawieniu szkół ponadpodstawowych o miano zwycięzcy walczyły licea i technika z całego kraju. Tym pierwszym zostało XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie; drugim zaś Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. W zestawieniu pojawiła się również kategoria „Szkoły olimpijskie”, w której pierwsze miejsce zajęło Uniwersyteckie LO w Toruniu.

„Od wielu lat powtarzamy, że Ranking Liceów i Techników Perspektywy to profesjonalnie uporządkowana informacja. Robimy go przede wszystkim z myślą o uczniach ostatnich klas szkół podstawowych, którzy za kilka miesięcy będą musieli ostatecznie zdecydować, które liceum czy technikum wybiorą. Warto dokonywać takich wyborów na podstawie sprawdzonych, obiektywnych informacji. W Rankingu Liceów i Techników korzystamy wyłącznie z zewnętrznych źródeł danych, które pochodzą z okręgowych komisji egzaminacyjnych, komitetów głównych olimpiad i Systemu Informacji Oświatowej (SIO)” – wyjaśnia Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press.

We wszystkich trzech obszarach oceniano m.in. wyniki matur uczniów wskazanych placówek, sukcesy w olimpiadach czy egzaminy zawodowe. Rankingi główne liceów i techników oraz dodatkowe, również utworzone na podstawie wyników matur, dostępne są dla kandydatów wraz ze szczegółową punktacją na stronie organizatora przedsięwzięcia.

Jak w rankingu wypadły licea z naszego regionu? Bardzo dobre, wysokie 66. miejsce w zestawieniu ogólnopolskim i 4. w województwie lubelskim zajmuje Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Zamościu.

Na 346 pozycji w kraju i 14. na Lubelszczyźnie jest III LO im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu, a tuż za nim (350. miejsce w zestawieniu krajowym i 15. w wojewódzkim) zajmuje I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu.

Wojewódzką 20 zamyka I LO im. ONZ w Biłgoraju (410 pozycja w rankingu ogólnopolskim), a LO im. Bartosza Głowackiegow Tomaszowie Lubelskim jest na miejscu 24 (w kraju 546).

Hrubieszowski Staszic ma 38 miejsce w województwie (729 w kraju), a II LO im. Józefa Dechnika  działające przy ZSBiO zajmuje odpowiednio pozycje 39 i 772. II LO im. Marii Konopnickiej wypadło słabiej, zajmując w zestawieniu krajowym miejsce powyżej 1000, a w wojewódzkim jest na 59 pozycji. Na 66 miejscu wśród lubelskich ogólniaków jest II LO w Hrubieszowie.

A jak wypadły nasze technika? Najlepiej Technikum Leśnie im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w Biłgoraju, które w skali kraju jest na pozycji 145 i na 9. w województwie. Kolejne z lokatami odpowiednio 255. i 13 jest Technikum Budowlane przy biłgorajskim ZSBiO, a dalej Technikum Mechaniczno-Elektryczne przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju: 309 i 16.

Poza pierwszą 500 w zestawieniu ogólnopolskim znalazły się: Technikum nr 1 przy Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych im. Rataja w Tomaszowie Lubelskim (27 w województwie), Technikum nr 1 przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu (29), technikum przy Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju (31), Technikum Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu (40), Technikum nr 3 przy ZSP nr 3 im. Armii Krajowej w Zamościu (43), zamojskie Technikum nr 4 przy ZSP nr 4 (45) oraz technikum nr 2 w Hrubieszowie (59).

Szerzej napiszemy o tym w najbliższym, papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia

 

News4Media, ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe