Rok długich weekendów

  • 02.01.2022, 11:30
  • lew
Rok długich weekendów
W 2022 r. będzie sporo dni wolnych, które pozwolą na wydłużenie wypoczynku. Długi weekend można zaplanować już za kilka dni. Kiedy nadarzą się kolejne możliwości? Podpowiadamy, jak zaplanować urlop, by zyskać więcej wolnego, podajemy też terminy niedziel handlowych.

Okazja do pierwszego z długich weekendów nadarza się już na początku Nowego Roku. A potem?

Wydłużanie weekendów

Uroczystość Trzech Króli (6 stycznia) świętować będziemy w czwartek, a więc – przy wniosku o urlop na 7 stycznia – znowu jest okazja do skorzystania tym razem z czterodniowego weekendu (od 6 do 9 stycznia). W większości urzędów na naszym terenie w piątek po 6 stycznia pocałujemy klamkę, bo ustalono 7 stycznia dniem wolnym od pracy w zamian za 1 stycznia. Takie zarządzenie wydał m.in. burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.

Wielkanoc w nadchodzącym roku będziemy obchodzić dopiero w kwietniu. Trzydniowy odpoczynek przypada na okres od Wielkiej Soboty do Poniedziałku Wielkanocnego (16-18 kwietnia).

Niedługo po świętach wielkanocnych będziemy mieli szansę na czterodniową majówkę. Święto Pracy wypada w niedzielę i za ten dzień nie należy nam się wolne (niedziela jest dniem ustawowo wolnym od pracy). Ale we wtorek (3 maja) mamy Święto Konstytucji i uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Wystarczy wziąć więc wolne na 2 maja, a będziemy świętować 4 dni (od 30 kwietnia do 3 maja).

W czerwcu będziemy mieli okazję na kolejny 4-dniowy odpoczynek. Boże Ciało wypada 16 czerwca (to jak zwykle czwartek). Biorąc urlop na piątek (17 czerwca), będziemy mogli cieszyć się długim weekendem.

15 sierpnia to dzień, kiedy obchodzimy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej). W przyszłym roku wypada w poniedziałek, dlatego mamy trzy dni wolnego (13-15 sierpnia).

Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) wypada we wtorek. Jeżeli ktoś weźmie urlop 31 października, to będzie miał 4 dni na odwiedzenie grobów najbliższych (od 29 października do 1 listopada). W piątek mamy w kalendarzu Święto Niepodległości (11 listopada). Nic nie musimy robić, a będziemy mieli 3 dni wypoczynku (11-13 listopada).

Za rok Boże Narodzenie (25 grudnia) wypada w niedzielę, dlatego Wigilię (sobota) spędzimy w domu, a nie w pracy. Na spotkania z najbliższymi mamy będziemy mieli więc 3 dni (24-26 grudnia).

Turcja, Malta, Cypr?

– Długie weekendy to dla nas Polaków najlepszy moment, aby udać się na krótkie wakacje w Polsce lub za granicą – mówi Magdalena Makuch, właścicielka Biura Podróży Traveltime w Zamościu.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

 

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe