Sylwester – pamiętaj o ograniczeniach i bezpieczeństwie!

 • 29.12.2021, 15:00
 • wd
Sylwester – pamiętaj o ograniczeniach i bezpieczeństwie!
Przypominamy, że od 24 grudnia 2021 r. obowiązuje Rozporządzenie Porządkowe Nr 28 Wojewody Lubelskiego w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych na terenie województwa lubelskiego. Wyjątkowo, ale tylko podczas imprez, można wystrzelić petardy w Sylwestra i Nowy Rok. Trzeba to jednak robić "z głową".

Z rozporządzenia wynika, że zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie województwa lubelskiego obowiązuje do 31 stycznia 2022 r. Wyjątek stanowią 31 grudnia 2021 r. i 1 stycznia 2022 r. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do pokazów pirotechnicznych organizowanych przez podmioty zawodowo trudniące się tego typu działalnością oraz do podmiotów uprawnionych do korzystania z materiałów pirotechnicznych na mocy odrębnych przepisów.

Wojewoda Lech Sprawka apeluje, aby używanie wyrobów pirotechnicznych odbywało się z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18. roku życia – jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę.

Strażacy przypominają, ze fajerwerki to materiał łatwopalny i wybuchowy, o wysokiej temperaturze palenia i dużym polu rażenia w momencie wybuchu. To nie zabawka, którą można dać dziecku. 

Żeby fajerwerki i petardy były bezpieczną atrakcją, należy pamiętać o kilku zasadach:

 1. kupuj je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone,
 2. przed użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi,
 3. nie odpalaj ich w rękach, wypuszczaj je w otwartej przestrzeni, ale nie odpalaj z balkonów, tarasów czy okien,
 4. nie odpalaj ich w pomieszczeniach zamkniętych; bo odbiją się od ściany i mogą zrobić komuś krzywdę (oparzyć, uszkodzić wzrok i słuch) lub doprowadzić do pożaru,
 5. nie odpalaj ich w pobliżu drzew i domów oraz w miejscach narażonych na pożar, np. zakładach przemysłowych, portach lotniczych,
 6. po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcji odległość,
 7. nie wrzucaj petard i fajerwerków w miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie lub rzeczy łatwo zapalne,
 8. przewiduj ich tor lotu i miejsce upadku, bo mogą one wywołać pożar,
 9. nie używaj ich, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

 

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe