Zosin: Przekazali na Ukrainę Betlejemskie Światło Pokoju

  • 21.12.2021, 09:00
  • asp. szt. Edyta Krystkowiak/KPP Hrubieszów
Zosin: Przekazali na Ukrainę Betlejemskie Światło Pokoju Fot. UM Hrubieszów
Na moście granicznym w Zosinie harcerze, przedstawiciele samorządów, duchowieństwa, służb mundurowych, szkół, instytucji i stowarzyszeń uczestniczyli w przekazaniu Betlejemskiego Światełka Pokoju, dla obywateli Ukrainy. Płomień ten jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r.

W przekazaniu światełka uczestniczyli między innymi harcerze, skauci ukraińscy, władze samorządowe z Włodzimierza Wołyńskiego oraz ze strony polskiej, przedstawiciele służb mundurowych, takich jak Policja, Służba Celna, Straż Graniczna,Służba Więzienna,Straż Pożarna, a także osoby duchowne oraz wielu innych gości.

Na tym symbolicznym moście już od wielu lat uroczyście przekazywane jest Betlejemskie Światełko Pokoju. Wszyscy zebrani, z obu stron granicy przekazują sobie ciepłe świąteczne życzenia, tworząc wspaniałą atmosferę przyjaźni i pojednania.

Historia akcji Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Ogień zapalony w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem wędruje przez kolejne kraje, aby symbolicznie nieść ciepło i pokój.

asp. szt. Edyta Krystkowiak/KPP Hrubieszów

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 OUN
OUN 10.01.2022, 18:44
światełko pokoju a moja gospodarka dalej tam jest. I Trupy w studniach. Ebanym siekiernikom światełko pokoju ? Trzeba by było mieć tolerancje dla morderców- https://www.youtube.com/watch?…
Siekiernicy z Wołynia  Wara od  Polski
Siekiernicy z Wołynia Wara od Polski 23.12.2021, 19:01
I siekierkę dla tych co zasiedlili Wołyń w ich kościele ją pobłogosławią na Polaczków

Pozostałe