Pow. hrubieszowski: Algorytmy rozdzieliły dotacje

  • 22.12.2021, 06:59
  • Mariusz Parol
Pow. hrubieszowski: Algorytmy rozdzieliły dotacje Samorządowcy czekają na przepisy, które jasno określą, jak przyznane dotacje powinny zostać wykorzystane.
Ponad 27 mln zł rządowych dotacji otrzymały wiejskie gminy powiatu hrubieszowskiego na realizację inwestycji wodno-kanalizacyjnych.

Samorządy już mają pieniądze na kontach, ale na razie ich nie rozdysponowują na konkretne inwestycje. Czekają na przepisy, które jasno określą, jak przyznane dotacje powinny zostać wykorzystane.

W drugiej połowie br. rząd dodatkowymi dotacjami wsparł regiony, które najbardziej potrzebują inwestycji w gospodarce wodno-kanalizacyjnej. Potrzebującym samorządom przyznano środki automatycznie – gminy nie musiały składać wniosków o przyznanie dotacji. Środki rozdysponowano na postawie algorytmów i danych GUS z końca października tego roku. Przy podziale środków pod uwagę wzięto liczbę mieszkańców w danej gminie, w zestawieniu z tymi, którzy korzystają tam z sieci wodociągowej. Ważny był również poziom zamożności w tej gminie. Większe szanse na pomoc finansową miały te samorządy, w których dostęp mieszkańców do wodociągów jest mniejszy niż 90 proc. Kwota dotacji nie mogła być mniejsza niż 300 tys. zł, ale nie mogła być większa niż 5,6 mln zł. Wiejskie gminy gminy powiatu hrubieszowskiego otrzymały w sumie 27 114 656 zł na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

"Te dodatkowe środki na inwestycje trafią do gmin jeszcze w tym roku. Będzie można je przeznaczyć zgodnie z potrzebami i wydać w latach 2021-2024. To kolejne środki z budżetu państwa mające na celu poprawę komfortu życia mieszkańców" –  napisano na stronie rządowej.

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe