Kościelne władze same doniosły do prokuratury na księdza. Są też przeprosiny dla pokrzywdzonych

  • 15.12.2021, 05:39
  • News4Media
Kościelne władze same doniosły do prokuratury na księdza. Są też przeprosiny… iStock
Prokuratura prowadzi śledztwo wobec znanego i prominentnego księdza, który miał molestować kobiety. Zawiadomienie złożyła sama kuria diecezjalna.

„Władza Diecezji Radomskiej z ubolewaniem przyjęła informacje o nagannych czynach księdza i przeprasza osoby pokrzywdzone oraz wszystkich, którzy zostali dotknięci niedopuszczalnym postępowaniem duchownego” – komunikuje Ks. Damian Fołtyn, rzecznik Kurii Diecezji Radomskiej. To właśnie o jej księdza chodzi w tej sprawie.

Kuria sama doniosła na duchownego śledczym, a sprawą zajmuje się obecnie Prokuratura Okręgowa w Zamościu. Chodzi o 42-latka, który był między innymi koordynatorem Światowych Dni Młodzieży. To znana w Radomiu postać, bo był także wykładowcą na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu oraz prezesem Fundacji „Młodzi Radom”.

Kilka młodych kobiet oskarżyło księdza o czyny o charakterze seksualnym. Śledztwo jest na razie na wstępnym etapie i prokuratura nie ujawnia żadnych szczegółów. Jednocześnie jednak radomska diecezja wyjaśnia: „Po otrzymaniu zgłoszeń od osób pokrzywdzonych, Biskup Radomski niezwłocznie podjął decyzje, na mocy których wprowadzono odpowiednie procedury kanoniczne i zostało przekazane do Prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa”.

Ksiądz został już pozbawiony i odwołany ze wszystkich funkcji i zastosowano wobec niego ograniczenie posługi kapłańskiej. Położono – jak tłumaczy ks. Fołtyn – szczególny nacisk na  członków duszpasterskich grup młodzieżowych. „Potwierdzamy zdecydowaną gotowość do otoczenia troską oraz odpowiednią pomocą osoby pokrzywdzone i jesteśmy zdeterminowani, aby z całą konsekwencją chronić dzieci i młodzież przed wykorzystaniem, szczególnie przez osoby duchowne” – dodano w komunikacie.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 15.12.2021, 13:59
Nie chcę bronić tego księdza ale te ,,paninki'' zapewne obraziły się, że ich nie chciał

Pozostałe