Koronawirus: Ilu zaszczepionych zachorowało i zmarło? Ministerstwo publikuje dane

  • 11.12.2021, 08:54
  • red.
Koronawirus: Ilu zaszczepionych zachorowało i zmarło? Ministerstwo publikuje… Fot. Katarzyna Link/LUW
Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 również mogą się zakazić, a nawet umrzeć. Ale to zdarza się niezmiernie rzadko. Resort zdrowia podał wczoraj dane na ten temat.

Przekazano, że od momentu, w którym Polaków zaczęto szczepić drugą dawką zmarło 51 876 osób. Wśród zmarłych w pełni zaszczepionych (minimum 14 dni po pełnym szczepieniu) było 4013. To dokładnie 7,73 wszystkich przypadków śmiertelnych. Ministerstwo zapewnia, że zgony te nie miały związku ze szczepieniem.

Średnia wieku zmarłych zaszczepionych i zakażonych koronawirusem to 78 lat. Zaś ponad 94 proc. wszystkich zmarłych miało ponad 60 lat. 

W tym samym okresie w Polsce stwierdzono 2 mln 295 tys. 683 zakażenia. Dotyczyły one 352 tys. 625 osób w pełni zaszczepionych, czyli 15,36 proc. Tymczasem pełny cykl szczepień przeszło ponad 20 mln 630 tys. Polek i Polaków. Spośród nich zakaziło się zaledwie 1,7 proc.

W udostępnionych przez ministerstwo danych dla poszczególnych województw i powiatów (można je znaleźć TUTAJ) sprawdziliśmy, jak wygląda ta sytuacja na Lubelszczyźnie. Statystyki pokazują, że od 2 stycznia do 7 grudnia w naszym województwie odnotowano 4 450 zgonów osób z COVID-19. W tej grupie  było 426 osób w pełni zaszczepionych. 359 z nich miało choroby współistniejące, a u 21 stwierdzono upośledzenie odporności. 

Z kolei wśród 4 024 zgonów osób niezaszczepionych, choroby współistniejące zdiagnozowano u 3 128. W przypadku pozostałych przyczyną śmierci był wyłącznie koronawirus.

Z raportu przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego na temat szczepień przeciwko COVID-19, a także zgonów osób zakażonych koronawirusem (pełny raport dostępny TUTAJ oraz w załaczniku poniżej) wynika, że ryzyko zgonu po zakażeniu w przypadku osoby, któa się nie zaszczepiła jest blisko 60-krotnie wyższe niż dla tych, którzy szczepionkę przyjęli.

 

red.

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe