Zamość: Kieszonkowcy na zakupach. Okradli dwie kobiety

  • 08.12.2021, 11:05
  • ak
Zamość: Kieszonkowcy na zakupach. Okradli dwie kobiety Fot. policja.pl
Gorączka przedświątecznych zakupów to raj dla kieszonkowców. Ich ofiarami padły ostatnio w Zamościu dwie kobiety.

72-letnia mieszkanka miasta poinformowała policję, że została okradziona, gdy robiła zakupy na zielonym ryneczku na os. Orzeszkowej. Portfel miała schowany w torebce, a w nim dowód osobisty, kartę bankomatową oraz 100 złotych. Niestety, wewnątrz na karteczce miała również zapisani PIN do karty. Zanim kobieta się zorientowała, do czego doszło, złodziej z jej konta wypłacił 1100 złotych. 

Nieco mniej straciła 70-letnia mieszkanka gminy Zamość, która przyjechała do miasta na zakupy. Była w aptece, zapłaciła za sprawunki, a gdy przeszła do innego sklepu przy Piłsudskiego, zobaczyła, że jej torebka jest otwarta, a wewnątrz nie portfela. Kobieta straciła dokumenty i 250 zł w gotówce. 

Ani jedna, ani druga pokrzywdzona nie potrafiła określić, w jakim momencie doszło do kradzieży. Złodzieje byli bardzo sprytni.

Policja spróbuje ich namierzyć, a tymczasem apeluje o ostrożność i przypomina zasady bezpieczeństwa, które obowiązują na co dzień, a zwłaszcza w ferworze przedświątecznych zakupów.

  • Podczas zakupów staraj się nie eksponować zawartości swojego portfela. Cenne przedmioty chowaj do wewnętrznej kieszeni swojego ubrania, nie noś ich w reklamówce lub dużej torbie na wierzchu.
  • Mając przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymaj jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszysz ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki.
  • Podczas zakupów, oglądania towaru, czy przymierzania ubrań, nie odkładaj torebki na podłogę czy też ladę, poza zasięg wzroku. Nie pozostawiaj swoich rzeczy bez nadzoru. Trzymaj torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.
  • Nie noś kluczy do mieszkania w tym samym portfelu, co dokumenty z adresem zamieszkania. W przypadku kradzieży możesz narazić się na dodatkowe straty, ponieważ złodziej może okraść również mieszkanie.
  • Nie przechowuj razem z kartą płatniczą poufnego kodu PIN. To duża nieroztropność, która może kosztować utratę zgromadzonych na rachunku oszczędności.
  • Wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, czyli w centrach handlowych, sklepach, na targach, jarmarkach i w środkach komunikacji publicznej, zachowaj szczególną ostrożność. W takich właśnie miejscach zdarza się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie, często sami wywołują zamieszanie, aby ułatwić sobie działanie. W takich okolicznościach łatwiej im jest zabrać portfel i niezauważonym odejść z miejsca kradzieży.
  • Zabierając na zakupy dzieci pilnuj je, aby się nie zgubiły. Jeżeli już do tego dojdzie szybko należy poprosić o pomoc pracowników obiektu, w którym jesteśmy. Warto wcześniej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców lub opiekunów zawsze wróciły do miejsca gdzie ich widziały ostatni raz.
  • Zasada ostrożności obowiązuje także podczas zakupów przez Internet. Uważaj na super okazje i bardzo duże promocje. Za każdym razem sprawdzaj wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Staraj się dokonywać zakupów za pobraniem, płacąc po otrzymaniu zamówionego towaru.
ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe