Bełżec: Pyszności z karpia

  • 10.12.2021, 06:08
  • wd
Bełżec: Pyszności z karpia
W restauracji Karpiówka w Bełżcu odbyły się warsztaty kulinarne z karpiem w roli głównej, na które zaproszeni zostali m.in. pracownicy naszej redakcji. Było ciekawie, inspirująco i pysznie!

Warsztaty kulinarne prowadzili najlepsi kucharze z restauracji Karpiówka oraz jej właścicielka Anna Kuśmierczak-Kuceł (zrealizowano je w ramach Funduszu Promocji Ryb). Uczestnikom pokazano jak przygotować danie z karpia od podstaw. Najpierw jednak wszyscy mieli możliwość zobaczyć jak wygląda odłów karpia, a potem filetowanie ryby, bo w karpiu, co podkreślali kucharze, ważne jest by właściwie oddzielić ości od mięsa. 

– Karp kojarzy się ludziom głównie z wigilijną wieczerzą i zwykle podawany jest na jeden sposób. Tymczasem można go przyrządzić na różne sposoby – mówi Anna Kuśmierczak-Kuceł. Sprawdziliśmy i możemy potwierdzić, że pasztet z karpia, sushi z karpiem, miniburgery z karpiem czy karp po żydowsku smakują... jak niebo w gębie. 

Wszystkie te dania serwowane są na co dzień w Karpiówce. Warto spróbować. 

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe