Zamość nie chce pomnika

  • 07.12.2021, 08:30
  • Leszek Wójtowicz
Zamość nie chce pomnika Pomnik miał stanąć na działce pomiędzy Rotundą a zalewem. Ale nie stanie.
Radnych nie przekonały argumenty inicjatorów budowy.

Zamojscy radni nie zgodzili się na wzniesienie nieopodal Rotundy pomnika dedykowanego sprawiedliwym Ukraińcom ratującym Polaków przed zbrodniami swoich rodaków. Zadecydowały o tym nie tylko niejasna idea upamiętnienia oraz rozbieżne szacunki kosztów budowy, ale też nietrafione miejsce pod pomnik.

W poprzednim numerze „Kroniki Tygodnia” napisaliśmy, że Fundacja Bramy Pojednania im. Maksymiliana Biskupskiego z Olszanki k. Żyrardowa oraz Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego z Lublina chcą – przy wsparciu IPN-u – postawić w Zamościu monumentalny pomnik upamiętniający Ukraińców ratujących Polaków przed ludobójstwem dokonywanym m.in. na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej przez swoich rodaków-nacjonalistów. Pomysł nie spodobał się m.in. członkom zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu, Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz zwykłym mieszkańcom Hetmańskiego Grodu, którzy z mediów dowiedzieli się o inicjatywie.

Cały artykuł na ten temat tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
a moze
a moze 09.12.2021, 11:06
a moze stonehenge wybudowac akurat moglibysmy odprawiac rytuały druidów
wio koniku
wio koniku 08.12.2021, 18:43
W Izraelu mamy najwięcej drzewek a i tak jesteśmy wrogiem . Ukrainy jesteśmy mentorem ,najlepszym przyjacielem a oni robią banderowców bohaterami . Trzeba to zmienić ale nie przez pomniki a naciski i postawienie na swoim .
ha tfu
ha tfu 07.12.2021, 11:50
Bardzo dobrze, lepiej niech parking zrobią.
cOs
cOs 07.12.2021, 09:10
słusznie. Takie pieniądze można wydać np. na podwyżkę dla prezydenta z wyrównaniem za ostatnie osiem lat

Pozostałe