Zamościanka oszukana przy sprzedaży dziecięcych bucików

  • 03.12.2021, 16:18
  • st. asp. Dorota Krukowska-Bubiło, KMP Zamość
Zamościanka oszukana przy sprzedaży dziecięcych bucików Fot. pixabay.com
26-latka z Zamościa sprzedając przez internet dziecięce buty straciła ponad 2 200 złotych. Oszust pod pozorem zakupu towaru wysłał jej link, który miał rzekomo służyć do przekazania pieniędzy za towar.

Kobieta wystawiła buty za 7 zł. Komunikatorem otrzymała pytanie od osoby zainteresowanej zakupem, czy oferta jest aktualna. Kiedy potwierdziła, otrzymała link z informacją, że towar został już kupiony i aby otrzymać środki, należy skorzystać z linku.

26-latka otworzyła link, pojawiło się okno wyglądające jak strona firmy kurierskiej, kliknęła w okienko „odbierz” i wpisała tam dane swojej karty łącznie z datą jej ważności. Następnie przekazała otrzymany smsem kod, dzięki któremu 26-latka miała od razu otrzymać pieniądze.

Osoba rzekomo zainteresowana zakupem nalegała również na to, aby 26-latka zalogowała się na swoje konto, przekonując, że dzięki temu szybciej dostanie pieniądze za buty.

Pokrzywdzona nie wykonała tego polecenia. Ponadto zaczęła wątpić w uczciwość osoby kupującej. Po pewnym czasie zalogowała się na konto i zauważyła, że nieuprawniona osoba wykonała z jej rachunku kilka płatności kartą. Dzwoniąc na infolinię banku dowiedziała się, że wypłaty zostały wykonane poza granicami kraju, a do jej konta zostało dodane nowe urządzenie. Zablokowała rachunek bankowy, kartę płatniczą oraz nowo dodane urządzenie.

Weryfikujmy, kto i co do nas pisze. Nie otwierajmy linków, które żądają od nas danych z kart bankomatowych lub loginów i haseł do bankowości elektronicznej. Oszust przechwytując dane do naszego konta może zarządzać nim jak własnym - wypłacać pieniądze, zaciągać kredyty. Chroniąc swoje dane, chronisz swoje pieniądze.

Osób oszukanych w identyczny sposób jest bardzo dużo.

Czytaj także: Kliknęła złodziejski link

Czytaj także: Plaga internetowych oszust. Na sprzedaży, na zakupach, na inwestycjach

Czytaj także: Przechwycili dane do kont bankowych. Dwie kobiety poszkodowane

st. asp. Dorota Krukowska-Bubiło, KMP Zamość

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
500+ a  takie dziadostwo
500+ a takie dziadostwo 03.12.2021, 21:22
Masakra jakaś i pazerność jak by wrzyciła za free do kontenera , dla ubogich chociaż za mostem takich nie widać. To by nie była oszukana. Pazerność i chęć zysku przy sprzedarzy starych ciuchów ?
Edward
Edward 04.12.2021, 15:52
A skąd Wiesz w jakiej jest sytuacji materialnej, a te 7 zł to jest 3 litry mleka dla dziecka. Analfabetyzm jest większym wstydem niż bieda więc jak nie potrafisz pisać po polsku to nie pisz i oszczędź sobie wstydu.

Pozostałe