Na kłopoty Rzecznik Funduszy Europejskich

  • 07.12.2021, 00:02
  • Piotr Pyrkosz
Na kłopoty Rzecznik Funduszy Europejskich
Fundusze Europejskie kojarzą się nam wszystkim pozytywnie. Firmy i organizacje z nich korzystające, to często innowatorzy poszukujący nowoczesnych rozwiązań służących społeczności naszego regionu. Ludzie korzystający choćby ze szkoleń czy dotacji na uruchomienie własnej działalności gospodarczej, to bohaterowie biorący swój los we własne ręce. Zdarza się jednak, że nie wszystko idzie zgodnie z założeniami. Wówczas pomocą służy Rzecznik Funduszy Europejskich.

Skuteczność przede wszystkim

Rolą rzecznika jest dbanie o interesy wszystkich uczestników procesów związanych z Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Lubelskiego, w taki sposób, aby ich spostrzeżenia, doświadczenia i uwagi dotyczące wdrażania Programu docierały do instytucji odpowiedzialnych za jego zarządzanie. Rzecznik, poprzez kontakt zarówno z Wnioskodawcami, Beneficjentami, jak i innymi podmiotami zainteresowanymi wdrażaniem funduszy unijnych odpowiedzialny jest za monitorowanie i sygnalizowanie poszczególnym instytucjom propozycji usprawnień w procesie realizacji Programu.

– Chcę podkreślić, że z dostępnych danych wynika, iż nasze województwo plasuje się w czołówce regionów pod względem liczby rozpatrzonych zgłoszeń w latach 2018 – 2020 – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. – Co więcej, zdecydowana większość zgłoszeń została rozpatrzona w sposób pozytywny dla zainteresowanych stron.
Rzecznik zajmuje się wszelkimi zgłoszeniami, które mogą dotyczyć szerokiego katalogu zagadnień. Są to m.in.: utrudnienia w staraniach o dofinansowanie, problemy powstające podczas realizacji projektu, niejasności procedur, przewlekłości postępowań, nadmierne lub nieuzasadnione wymagania, czy wreszcie niewłaściwa obsługa spraw. Rzecznik może być też mediatorem w kontaktach pomiędzy instytucjami zaangażowanymi we wdrażanie RPO WL. Często służy to wypracowaniu kompromisu i polubownemu rozwiązywaniu problemów. Pozwala na zażegnanie sporu.

Komu pomaga Rzecznik

– Największą grupę wśród trafiających do nas problemów stanowią te, które zgłaszają uczestnicy projektów, czyli ostateczni odbiorcy wsparcia – mówi Piotr Wysok, lubelski Rzecznik Funduszy Europejskich. – Wielokrotnie udzielaliśmy im skutecznej pomocy w sprawach dla nich najistotniejszych. Interwencje dotyczyły na przykład wypłaty należnych w ramach projektu świadczeń, opóźnień w terminach realizacji szkoleń, czy też zakwalifikowania do udziału w projekcie, a nawet awarii instalacji odnawialnych źródeł energii.
Jak widać, dla rzecznika ważne są wszystkie sprawy związane z realizacją Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Nawet te najdrobniejsze z punktu widzenia całego Programu. Wszystkie są szczegółowo analizowane i jak zapewnia Piotr Wysok – każdy głos niezadowolenia zostanie wysłuchany.

Marszałek: współpracujcie z rzecznikiem

Analizując trafiające do Biura Rzecznika Funduszy Europejskich zgłoszenia, jego pracownicy dokonują również przeglądu obowiązujących procedur. W efekcie rzecznik wypracowuje propozycje usprawnień we wdrażaniu RPO WL. – Istotą działalności rzecznika jest bowiem praca na rzecz upraszczania zasad korzystania z funduszy unijnych – mówi Piotr Wysok. – Staramy się analizować sytuacje, wyciągać wnioski i wreszcie proponować rozwiązania, które usprawnią cały proces aplikowania i realizacji projektu.
Tak pojmowana działalność Rzecznika Funduszy Europejskich zakłada szeroką aktywność wszystkich instytucji i osób zaangażowanych w realizację projektów współfinansowanych z RPO WL. – Zachęcamy więc do przedstawienia swoich propozycji usprawnień, a także sygnalizowania ewentualnych utrudnień w realizacji projektów – mówi marszałek Stawiarski. – Dzielcie się Państwo z rzecznikiem swoimi spostrzeżeniami i sugestiami na temat jakości naszych usług. Wierzymy, że Państwa pomysły i opinie przyczynią się do zwiększenia skuteczności realizacji Programu oraz usprawnienia funkcjonowania naszych instytucji. Przyniesie to korzyści dla wszystkich stron oraz przyczyni się do dalszego rozwoju naszego regionu.

Jak skontaktować się z Rzecznikiem Funduszy Europejskich.
1. Osobiście: w pn. w godzinach od 7:30 do 17:00, w pozostałe dni tygodnia od 7:30 do 15:30. Po uprzednim umówieniu telefonicznym (81) 47 81 321/322  Biuro Rzecznika Funduszy Europejskich ul. Stefczyka 3 20-151 Lublin.
2. E-mailowo: [email protected]
3. Za pośrednictwem strony internetowej www.rpo.lubelskie.pl poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.rpo.lubelskie.pl (zakładka Rzecznik Funduszy Europejskich).

 

Piotr Pyrkosz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe