Oszustwo na zdalny pulpit. Kobieta straciła 14 tys. zł

  • 02.12.2021, 16:32
  • sierż. szt. Małgorzata Pawłowska/KPP Tomaszów Lubelski
Oszustwo na zdalny pulpit. Kobieta straciła 14 tys. zł Fot. pixabay.com
40-latka straciła blisko 14 tysięcy złotych podczas inwestycji na platformie inwestycyjnej. Jak się okazało, była to strona internetowa służąca przestępcom do wyłudzania danych osobowych.

Mieszkanka gminy Telatyn zarejestrowała się na przypadkowej stronie inwestycyjnej, której reklama wyświetliła jej się w przeglądarce internetowej. Podczas rejestracji podała swoje dane osobowe oraz dokonała wpłaty prawie 1 tys. złotych na poczet przyszłych inwestycji. Po kilku dniach 40-latka chciała jednak zrezygnować z usług platformy inwestycyjnej oraz odzyskać wpłacone pieniądze.

Osoba która nawiązała kontakt w tej sprawie z 40-latką, zleciła zainstalowanie aplikacji „Any Desk” do zdalnego dostępu pulpitu w celu zwrotu pieniędzy na konto kobiety. Za pomocą zainstalowanej aplikacji, oszust uzyskał dostęp do konta bakowego pokrzywdzonej z którego wypłacił 3 tys. euro czyli około 14 tysięcy złotych. Dodatkowo na dane kobiety został zaciągnięty kredyt w wysokości 51 tys. złotych. Transakcja kredytowa ostatecznie miała zostać zablokowana przez bank.

Policjanci w prowadzonym postępowaniu będą dążyć do ustalenia sprawcy oszustwa.

Apelujemy o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w sieci. Oszuści zazwyczaj nakłaniają do zainstalowania programu do zdalnego dostępu pulpitu i zalogowanie na konto bankowe, dzięki czemu otrzymują nieograniczony dostęp do naszych oszczędności na koncie. Jeżeli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możemy być pewni, że to oszustwo!

sierż. szt. Małgorzata Pawłowska/KPP Tomaszów Lubelski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe