"Mniej niż przypuszczaliśmy". Pierwszy raport ZUS dotyczący umów o dzieło

  • 05.12.2021, 08:06
  • News4Media
"Mniej niż przypuszczaliśmy". Pierwszy raport ZUS dotyczący umów o dzieło… iStock
Od początku roku w Polsce funkcjonuje rejestr umów o dzieło prowadzony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na jego podstawie powstał właśnie pierwszy raport, który daje nieco inne niż dotychczas spojrzenie na ten rodzaj współpracy.

Policzyli umowy

Od stycznia do września w ZUS RUD pojawiły się informacje o nieco ponad milionie umów o dzieło. Gromadzenie informacji o nich to wynik nowych przepisów związanych z Tarczą Antykryzysową. Dzięki rejestrowi instytucja chce mieć szerszy pogląd na rozwój przedsiębiorczości w Polsce, a także większą możliwość analiz i tworzenia statystyk.

„Od 1 stycznia 2021 roku przepisy Tarczy Antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło. Dzięki temu Państwo ma wiedzę na temat zawieranych w Polsce tego rodzaju umów" – wyjaśnia Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Mniej niż się wydawało

Już dziś wiemy, że umów o dzieło jest zdecydowanie mniej, niż zakładano. Statystyki pokazują, że przeciętni wykonawcy to głównie mężczyźni pomiędzy 30. a 39. rokiem życia.

"Nasze analizy pokazują, że wbrew przypuszczeniom w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło. Od 1 stycznia do 30 września 2021 r. przekazano 796,3 tys. dokumentów ZUS RUD. Dotyczyły one ponad 1,2 mln umów o dzieło” – analizuje szefowa ZUS, dodając, że dokumenty podpisywane były najczęściej na maksymalnie dziewięć dni. Przeważająca grupa zgłaszających tego typu umowy płatników składek reprezentuje branżę edukacyjną.

96,42 proc. podmiotów, które dokonały zgłoszenia to płatnicy składek. 1,99 proc. stanowią w tym zakresie osoby fizyczne. Jedynie 1,59 proc. to grupa osób, które nie są płatnikami. Najczęściej wybieranym kanałem rejestracji zgłoszenia była platforma PUE ZUS. Pozostałe dokumenty nadsyłano pocztą, składano bezpośrednio w placówce lub poprzez urzędomat. Najwięcej zgłoszeń odnotowały zakłady w województwie mazowieckim, najmniej zaś w opolskim.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Agrounia Polska
Agrounia Polska 05.12.2021, 09:35
Praca na czarno w budownictwie to norma . PIP , skarbówka są nieudolne i patologiczne ,często układ rodzinny i to jest Polski Ład . Tragedia z komedią .Za co płacimy podatki za nieudaczników skorumpowanych na państwowych posadach ? To co wie obywatel tego nie pojmuje urzędnik ,policjant ,polityk opcji POPIS.

Pozostałe