Hrubieszów: Ronda dla lokalnych bohaterów

  • 02.12.2021, 07:00
  • Mariusz Parol
Hrubieszów: Ronda dla lokalnych bohaterów Jadwiga Grodzieńska patronuje rondu przy obwodnicy miasta z ul. Nową.
Trzem rondom u zbiegu południowej obwodnicy Hrubieszowa i dróg dojazdowych do miasta nadano imiona osób zasłużonych dla miasta i okolic.

Kilka miesięcy temu władze miejskie zapytały mieszkańców Hrubieszowa o propozycje patronów dla ronda przy południowej obwodnicy z ul. Łany (droga w kierunku Mircza). Konsultacje społeczne prowadzono w Internecie, propozycje można było składać również pisemnie w magistracie. Zaproponowano wówczas nazwy: Świętego Jana Pawła II, Generała Władysława Sikorskiego oraz rondo im. Praw Kobiet. W głosowaniu wygrały Prawa Kobiet (80 głosów). Papież-Polak dostał 75 głosów, a generał Sikorski – 16.

 – Trudno uznać wyniki głosowania internetowego za wiążące, to tylko wskazówki. Poza tym w Internecie oddano niewiele głosów w porównaniu z liczbą mieszkańców miasta. Nie ma także pewności co do tego, że w ankiecie internetowej głos należy do jednego mieszkańca, trudno to zweryfikować – tłumaczy Anna Naja, przewodnicząca Rady Miejskiej Hrubieszowa.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Hrubieszowskie strony
Hrubieszowskie strony 06.12.2021, 15:54
Akurat bohaterów, których imieniem powinny być nazwane ronda w Hrubieszowie, nie brakuje:
Wszyscy nw. bywali w Hrubieszowie, bądź przejeżdżali przez Hrubieszów.
1. Tytus Woyciechowski z Poturzyna (1808-1879), po Panu Andrzeju Zamoyskim, najwybitniejszy ziemianin Lubelszczyzny XIX w, pierwszy "prezydujący" Hrubieszowskiej Radzie Powiatowej (1862-1863), najbliższy przyjaciel Fryderyka Chopina,
2. Generał Tadeusz Rozwadowski (1866-1928), zwycięzca decydującej fazy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, który dzieciństwo spędził w Honiatynie koło Dołhobyczowa,
3.Władysław Rulikowski (1893-1869), żołnierz napoleoński, współzałożyciel Cukrowni Mircze,
4. Fryderyk Chopin (1810-1849), najwybitniejszy polski kompozytor, kilkakrotnie przejeżdżający przez Hrubieszów w drodze do Poturzyna, rozsławiający w swych listach na cały świat „hrubieszowskie strony”, i Hrubieszów- "hen,hen, gdzieś za Hrubieszowem".
To tylko niektóre wybitne postacie powiązane z Hrubieszowem.
Bohaterów  jest  wielu  zależy jaka rodzina  chce sie wypromować
Bohaterów jest wielu zależy jaka rodzina chce sie wypromować 02.12.2021, 15:42
Pani Aniu czyli trudno cokolwiek zweryfikować i uznać za wiążące. To następuje przemieszanie kulek w grze losującej i wybieracie kogo chcecie? Nieczysta zagrywka. Bo jak w mieście starców ogłosicie konkurs internetowy to wiadomo jakie wyniki. A z braku odpowiednio statystycznych wyników wybierzecie co chcecie. Może upamiętnienia zasługuje Siostra Wanda Longina Trudzińska podczas II wojny światowej opiekowała się sierotami z Domu Dziecka w Turkowicach. 15 marca 1944r. wzięła ze sobą ośmiu chłopców i pojechali dorożką do sanktuarium w Werbkowicach po żywność. Ukraińcy oszczędzili tylko jednego chłopca o ukraińskich korzeniach. Siostra zakonna zanim została zamordowana, była zmuszona wykopać sobie i dzieciom zbiorową mogiłę.
Kultura  zza Buga
Kultura zza Buga 05.12.2021, 20:46
Może takich bohaterów potrzebujemy jak ponownie sie przebijają ukraińskie bandy niepodległościowe na terenie Polski ze swoją wersją historii i wciskaniem nam morderców jako bohaterów ukrainy. Może w tym kierunku trzeba uderzyć zanim sie ogarniecie że ukraińcy dogadali sie nwm z kolejnym krajem i nam coś zabiorą jak Lwów i cmentarze Orląt co dyktami zabijali. Błazenada przecież większość miast Ukrainy powstała dzięki Polsce. A to teraz taka kultura hahaha co ma język mieszany Polsko - Rosyjski.

Pozostałe