Tarnogród: Pamiętają o swoim górniku

  • 03.12.2021, 06:00
  • Leszek Wójtowicz
Tarnogród: Pamiętają o swoim górniku Pochodzący z Tarnogrodu górnik miał 24 lata.
W Szkole Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie odsłonięto tablicę upamiętniającą pochodzącego z miasteczka Józefa Krzysztofa Gizę, który 40 lat temu zginął wraz z ośmioma innymi górnikami podczas pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”.

W uroczystości, która odbyła się 24 listopada, wzięli udział m.in.: siostra zamordowanego górnika Małgorzata Cierkos i jego siostrzenica Mariola Cierkos, jeden z przywódców strajku i kolega Krzysztofa Gizy Stanisław Płatek, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa, przewodniczący Solidarności Regionu Środkowo-Wschodniego Marian Król, a także przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli, górnicy oraz poczty sztandarowe.

Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym dzieci i młodzieży z Tarnogrodu, który w przejmujący sposób przeniósł uczestników do 1981 r., a więc do czasów, kiedy doszło do tragicznych wydarzeń na Śląsku.

Po akademii Małgorzata Cierkos i Robert Ciupa uroczyście odsłonili tablicę pamiątkową ku czci Józefa Krzysztofa Gizy.

Na zakończenie głos zabrali zaproszeni goście, którzy podziękowali młodzieży i organizatorom wydarzenia za pielęgnowanie pamięci o narodowych bohaterach.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. Trzy dni później w katowickiej kopalni „Wujek” doszło do masakry strajkujących górników. Podczas pacyfikacji przez oddziały Ludowego Wojska Polskiego, Milicji Obywatelskiej oraz ZOMO zabito 9 górników, w tym pochodzącego z Tarnogrodu 24-letniego Józefa Krzysztofa Gizę, a ponad 20 innych odniosło obrażenia. Wśród rannych był m.in. obecny w Tarnogrodzie Stanisław Płatek.

Tablice pamiątkowe ku czci zamordowanych górników zostaną odsłonięte w 9 miejscach w Polsce. Jest to inicjatywa Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe