Fałszywi bankowcy wyprowadzili pieniądze i zaciągnęli pożyczkę

  • 26.11.2021, 12:00
  • ak
Fałszywi bankowcy wyprowadzili pieniądze i zaciągnęli pożyczkę Fot. pixabay.com
Wierzył, że chroni swoje oszczędności, a w rzeczywistości dał oszustom dostęp do swojego konta bankowego. 51-latek z Zamościa stracił 6 tys. zł, na jego rachunek zaciągnięto też pożyczkę.

Do zamościanina zatelefonowała kobieta przedstawiająca się jako pracownica banku. Pytała, czy mężczyzna potwierdza przelew w wysokości 5 tys. zł. 51-latek żadnych operacji nie wykonywał, więc nie wyraził zgody. Wtedy usłyszał, że może uratować swoje oszczędności instalując aplikację. Rozmówczyni nie dodała, że program pozwoli na zdalne zarządzanie pulpitem.

Zamościanin zrobił, co mu zalecono. Wtedy został połączony z "działem zabezpieczeń". Zgłosił się mężczyzna, który miał pomóc 51-latkowi w anulowaniu przelewu. Najpierw jednak poprosił o kod dostępu. Dostał go. Później polecił pokrzywdzonemu zalogowanie się do bankowości internetowej, wybranie zakładki kredyty i złożenie wniosku o pożyczkę, a na koniec wygenerowanie dwóch kodów blik. Zamościanin wykonał wszystkie polecenia, wierząc, że tak anuluje nieuprawniony przelew. W rzeczywistości oszuści wypłacili z jego konta 6 tys. zł i zaciągnęli kredyt, którego spłata łącznie z kosztami to kolejna taka sama kwota.

Dopirro po tym wszystkim mężczyzna zdał sobie sprawę, że został oszukany, złożył reklamację, zablokował rachunek i dostęp do aplikacji, a także powiadomił policję.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe