Gm. Turobin: Zielone światło dla bio

  • 23.11.2021, 08:30
  • Leszek Wójtowicz
Gm. Turobin: Zielone światło dla bio To tutaj ma powstać zakład. NSA przywrócił inwestorowi pozwolenie na budowę.
Odwołanie przyniosło skutek. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie przywrócił firmie Eko-Farmenergia 6 pozwolenie na budowę pod Turobinem biogazowi. Inwestor, który po ponad 2 latach dostał w końcu zielone światło na budowę zakładu, zamierza brać się do roboty.

O tym, że na gruntach po byłym składzie buraczanym przy trasie Turobin – Żabno ma powstać biogazownia, pisaliśmy wiele razy. Przypomnijmy, że pierwsze kroki związane z inwestycją podjął jeszcze w 2008 r. ówczesny wójt Turobina Alfred Sobótka. Budową zainteresowana była Bioenergia z Lublina, ale dopiero w 2018 r. pojawiła się firma Eko-Farmenergia 6 z Warszawy, która po Sokółce na Podlasiu chciała wybudować nowoczesną biogazownię pod Turobinem.

Stołeczna firma od Bioenergii wykupiła całą dokumentację do budowy elektrowni biogazowej o mocy 1,96 MW/h i uzyskała wszystkie prawomocne uzgodnienia i decyzje. Zakład miał wytwarzać energię elektryczną i ciepło za pomocą fermentacji hermetycznej, beztlenowej, a do ich produkcji wykorzystywana byłaby biomasa roślinna, tzn. kiszonki kukurydzy, traw i zbóż, wysłodki buraczane czy pozostałości z owoców i warzyw.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe