Prezes NBP zapowiada nową monetę i banknot. Decyzja ma związek z granicą

  • 17.11.2021, 13:01
  • News4Media
Prezes NBP zapowiada nową monetę i banknot. Decyzja ma związek z granicą NBP, terytorialsi Twitter
Narodowy Bank Polski ogłosił, że w nadzwyczajnym trybie wyemituje kolejną monetę i banknot dla kolekcjonerów. Decyzję podjął osobiście prezes Adam Glapiński.

Trwa stan wyjątkowy na terenie przygranicznych gmin. Od kilkunastu tygodni bariera pomiędzy Polską a Białorusią jest forsowana przez uchodźców. Obecnie znajduje się tam kilka tysięcy osób po stronie białoruskiej i ogromne siły wojska, policji, straży pożarnej i terytorialsów w części należącej do Polski.

Tymczasem Narodowy Bank Polski ogłosił, że w „trybie przyspieszonym i nadzwyczajnym” wyemituje kolekcjonerską monetę i banknot dotyczące wydarzeń na polsko-białoruskiej granicy. Taką decyzję podjął osobiście prezes NBP Adam Glapiński. To wydawnictwo numizmatyczne będzie poświęcone „obronie polskiej granicy wschodniej”.

„Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją” – dodaje NBP w komunikacie prasowym.

Niedawno, bo 9 listopada, bank wypuścił inną atrakcję dla kolekcjonerów. Był to banknot i moneta poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu. Banknot w dniu emisji kosztował 100 złotych, obecnie oferowany jest na aukcjach internetowych za ponad 200 złotych. Za monetę trzeba było zapłacić 9,5 tys. zł, a dzisiejsza cena sięga nawet 21,5 tys. złotych.

Prezes Glapiński ma także plany dotyczące banknotów, które mają wejść do powszechnego obiegu. To 1 tys. zł. Zapowiedział, że jeżeli będzie mógł kierować NBP przez kolejną kadencję, to chciałby doprowadzić do powstania takiego pieniądza. Glapiński uważa, że powinna się na nim znajdować podobizna  królowej Jadwigi Andegaweńskiej.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
numizmatyk
numizmatyk 17.11.2021, 18:58
to kolejny banknot z Prezesem hahahha Zamawiam 100 bo pewnie nakład 200 dla kolekcjonerów hahhaha
Jaś pytalski
Jaś pytalski 17.11.2021, 18:00
Bo zaczne opcjonowac i nakłaniać ludzi na pokrycie złotówki złotem a nie dziadowskim plastikiem na kartah kredytowych NBP, Bo rzeąd sie zwinie i kasy nie bedzie, a NBP pewnie zakupuje teraz i gromadzi złoto. Zrobi sie jak ze skarbem FON ze kasa zniknęła i ślad po niej też a ludzie majątki mają uj wie skąd, I WSI długopisy złote w sejfach trzyma hahahah
Banksterzy ebani
Banksterzy ebani 17.11.2021, 17:55
Pewnie na awersie twarz prezesa NBP hahaha - dlaczego kredyty wuj niżej niż lokaty. Jak w latach 90-ych banki zbierały kapitał to lokata 20% a kredyt 30. Teraz lokata z podatkiem nwm Belki 2% a kredyt 30 hahah. W zachodnich krajach konta bankowe są darmowe tylko u nas są płatne, Ebani banksterzy co zarabiają na sprzyjający rządzie.!!!!!! I kolejnych rządach bo poprzedni reprezentował chyba deutsch raisch bank czy cuś hahah Kaszubek co ojciec w Wermachcie służył premierem Polski hahahah. Panie Glapiński pozwól pam oszczedzać ludziom a nie bankowo doicie ile można. !!!!!!!!!!

Pozostałe