XIII Spotkania Akademickie w Bukowinie

  • 16.11.2021, 10:00
  • Materiał nadesłany
XIII Spotkania Akademickie w Bukowinie Fot. Akademia Zamojska
W niedzielę, 14 listopada w Bukowinie odbyły się XIII Spotkania Akademickie, organizowane przez Akademię Zamojską i Stowarzyszenie na rzecz Bukowiny.

Główna część tegorocznego Spotkania Akademickiego w Bukowinie miała miejsce w kościele filialnym pw. Ofiarowania NMP. Wydarzenie rozpoczął dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ. W swoim wykładzie pt. "Rola Akademii w formacji człowieka" rektor przywołał historię pierwszej akademii w historii nauki, którą założył Platon. Rektor wspomniał także poglądy Arystotelesa, Pitagorasa i Tomasza z Akwinu. Mówił o tym, że akademia przygotowuje światłych obywateli, którzy służą społeczeństwu.

– Człowiek, który wie, staje się pożyteczny dla innych. (...) Do dobrego życia publicznego, prywatnego i rodzinnego jest potrzebna wiedza. Jeśli się nie wie, co jest dobre, nie można dobrze żyć. Jeśli się nie wie, na czym polega dobro wspólne w Ojczyźnie, to nie można tego dobra realizować i tworzyć prawa, które do tego dobra prowadzi – mówił prof. Paweł Skrzydlewski.

Po wykładzie odbyła się Msza św., a następnie uczestnicy wydarzenia udali się na drugą część Spotkania Akademickiego - występy kulturalno-patriotyczne.
W uznaniu wkładu Uczelni w promocję miejsca i przywrócenie tradycji, prezes Stowarzyszenia na rzecz Bukowiny Andrzej Fus wręczył prof. dr. hab. Waldemarowi Martynowi - pierwszemu rektorowi PWSZ w Zamościu, dr. hab. Andrzejowi Samborskiemu - rektorowi PWSZ/UPZ i kanclerzowi Uczelni Jerzemu Kornilukowi pamiątkowe grawertony "za przywrócenie tradycji pobytu profesorów Akademii Zamojskiej w kościele pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, ufundowanego przez rektora Andrzeja Abreka i współorganizację Spotkań Akademickich w Bukowinie".  

W swoim wystąpieniu Jan Gałan ze Stowarzyszenia na rzecz Bukowiny podkreślał rolę wyróżnionych osób w organizację Spotkań Akademickich w Bukowinie, które mają już kilkunastoletnią historię.

Pierwsze Spotkania Akademickie w Bukowinie odbyły się 22 czerwca 2008 roku. Nastąpił wówczas symboliczny powrót profesorów do Bukowiny. Odbyło się wyjazdowe posiedzenie Senatu Uczelni, który podjął uchwałę pt. "Dziękczynienie akademickie, jako wotum Bogu i miejscowemu społeczeństwu za wielowiekowe wspieranie Akademii Zamojskiej". Od tamtej pory wydarzenie w Bukowinie odbywa się co roku.

Bukowina była wsią należącą do kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Kilka lat po założeniu Akademii Zamojskiej, kanclerz Jan Zamoyski przeznaczył Bukowinę, jako wieś, która dostarczała Akademii dochodów i była miejscem wypoczynku profesorów.

Materiał nadesłany

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 potencjalny student
potencjalny student 18.11.2021, 19:44
ile semestrrw tej cerkwi u enerytowanych profesorków ?
PARANOJA
PARANOJA 18.11.2021, 19:46
Za komuny wstydziliście sie swojej wiary a teraz nawet niektórzy chwalą sie ze ich rodzina w UPA DZIAŁAŁA HAHAHAH I TO NA POLSKIEJ ZIEMI
Zamościanka
Zamościanka 18.11.2021, 11:31
Brawo Akademia! Zobaczcie ile się dzieje na nowo reaktywowanej uczelni: konkursy, wykłady, konferencje!!!! Powodzenia!
Brawo wy o system potraficie wydoić
Brawo wy o system potraficie wydoić 16.11.2021, 18:25
Gdzie maseczki przed tą kaplicą ? No i nagrodzeni po palmtopie dostali to sie chwalą hahaha. To w ramach szkolenia czy 500/300+ hahahah . Pomoc ubogim pewnie.
free
free 24.11.2021, 12:38
Bo to są normalnie myślący ludzie! Dlatego bez masek.
Polak
Polak 17.11.2021, 13:52
Zazdrościsz? Malkontencja czy kompleksy?

Pozostałe