Od parku po inkubator przedsiębiorczości

  • 09.11.2021, 00:06
  • Piotr Pyrkosz
Od parku po inkubator przedsiębiorczości
Jeszcze niedawno termin „rewitalizacja” kojarzył się ze zdewastowanymi i odnawianymi centrami miast. Fundusze Europejskie ten stan odmieniły. Za ich pomocą nowy blask zyskują gminy i naprawdę małe miejscowości. Takie jak w gminie Borki.

Przeciw wykluczeniu

- Naszym celem była pomoc w rozwiązaniu problemów społecznych oraz gospodarczych na terenach zdegradowanych w sposób, który zapewni pozytywne oddziaływanie na całą gminę i jej mieszkańców – mówi Wójt Radosław Sałata. – Przygotowując diagnozę sytuacji naszej gminy stwierdziliśmy, że brakuje nam infrastruktury pozwalającej na integrację społeczną, aktywność czy miejsc bezpośrednio związanych z kulturą.

Jednym z najpoważniejszych zdiagnozowanych zagrożeń jest wykluczenie społeczne. Pogłębia je brak placówek służących pomocą osobom należącym do grupy zagrożonej wykluczeniem społecznym. Odpowiedzią na tak określone problemy stał się projekt „Nowa odsłona Gminy Borki – Rewitalizacja”.
– Projekt był na tyle dobry, że z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego (RPO WL) otrzymaliśmy prawie 2,7 miliona złotych – mówi wójt. – Z własnych pieniędzy gmina dołożyła jeszcze nieco ponad milion. Dzisiaj mogę powiedzieć, że było warto.

Na co samorząd wykorzystał pieniądze

  • Zespół Parkowy w miejscowości Wola Osowińska. Po odnowie, oraz odpowiednim zagospodarowaniu terenu, stał się atrakcyjnym obiektem rekreacyjnym pozwalającym mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym tereny Gminy na wypoczynek i aktywne spędzanie czasu.
  • Nieużywany od jakiegoś czasu teren parafii w centrum Bork zyskał zupełnie nowe przeznaczenie. Po zakończeniu projektu, obiekt pełnieni funkcje nie tylko, nastawionych na usługi społeczne, ale również kulturalne. Gmina zyskała miejsce do organizacji imprez i wydarzeń kulturalnych. Z pewnością przysłuży się ono społecznej integracji mieszkańców.
  • Ośrodek rekreacyjno-sportowy w Borkach. Nad płynącą tu Bystrzycą powstał nowoczesny kompleks, którego celem jest zachęcenie mieszkańców zarówno do aktywności fizycznej, jak i tej społecznej. Pasjonaci sportu zyskali nowoczesny obiekt miejsce, w którym mogą szlifować swoje umiejętności.
  • Centrum Usług Społecznych we Wrzosowie. Za unijną dotacje udało się przekształcić lokalną remizę na obiekt, który spełnia kilka celów. Wśród nich na czoło wysuwa się pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, oraz zaspokojenie potrzeb mieszkańców w zakresie kultury. Zaplanowano tu również utworzenie inkubatora inicjatyw gospodarczych.

– W każdym przypadku zwracaliśmy uwagę na zastosowanie nowoczesnych – oszczędnych źródeł energii i dostępność obiektów dla osób z niepełnosprawnościami – zapewnia wójt Sałata.

Rewitalizacja obszarów wiejskich

Taką nazwę nosi Działanie 13.4 w ramach RPO WL. To z pieniędzy przeznaczonych na to działanie udało się zmienić wizerunek Gminy Borki i 54 innych obiektów objętych rewitalizacją w regionie.
– Z Funduszy Europejskich sfinansowaliśmy 55 umów dotyczących rewitalizacji obszarów wiejskich. Na ich realizację dołożyliśmy na te działania prawie 140 mln zł – podkreśla Jarosław Stawiarski, marszałek województwa Lubelskiego.

 

Piotr Pyrkosz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe