Biłgoraj: Nowa ulica rodziny Kucharskich

  • 14.11.2021, 07:34
  • lew
Biłgoraj: Nowa ulica rodziny Kucharskich Fot. pixabay.com
Nie Haliny i Mariana Kucharskich, nie M. H. i M. Kucharskich, ale po prostu Rodziny Kucharskich. Taką nazwę będzie nosiła ulica na os. Ogrody w Biłgoraju.

O to, by ulicy patronowali Halina i Marian Kucharscy wnioskowała ich córka Alina Garbacz. – Po szczegółowym rozpatrzeniu sprawy w uznaniu zasług Mieczysława, Haliny i Mariana Kucharskich dla miasta Biłgoraja, istnieje możliwość nadania nazwy dla nowej ulicy – powiedział na sesji burmistrz Janusz Rosłan.

Pozytywną opinię o wydał IPN, nie sprzeciwiły się temu rady osiedli Ogrody i Sitarska-Kępy. Prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego Piotr Flor zaznaczył w swojej opinii, że najbardziej zasłużoną osobą w rodzinie wydaje się być Mieczysław Kucharski, który latach 20. zamieszkał w Biłgoraju, żołnierz I Brygady Legionów Polskich, członek tajnej POW, a dodatkowo uczestnik kampanii 1920 r. Był wieloletnim dyrektorem Powiatowej Komunalnej Kasy Oszczędności w Biłgoraju, a oprócz tego pełnił urząd wiceburmistrza miasta w latach 1933-1937. Mieczysława Kucharskiego Niemcy zamordowali w 1942 r. na Zamku Lubelskim. Jego urodzony w Sosnowcu brat Marian podczas wojny z bolszewikami został ranny, ale wróciwszy do zdrowia wziął jeszcze udział w bitwie warszawskiej w 1920 r. Do Biłgoraja przybył w 1925 r., a 5 lat później wziął ślub z biłgorajanką Haliną Mysakowską.

W autopoprawce burmistrz zaproponował nazwę „Rodziny Kucharskich” i taka uchwała została podjęta. Za głosowali wszyscy radni.

Ul. Rodziny Kucharskich położona jest we wschodniej części miasta i biegnie od ul. Księcia Józefa Poniatowskiego w kierunku wschodnim.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe