Śpij dziecino w tym grobie

  • 02.11.2021, 14:00
  • Magdalena Kołcon
Śpij dziecino w tym grobie
Odwiedzając cmentarze, pochylamy się w zadumie nad grobami naszych bliskich, przyjaciół. Strata zawsze boli, bez względu na to w jakim odeszli wieku. Szczególne wzruszenie budzą groby dzieci.

W dawnych czasach umieralność dzieci była bez porównania większa niż teraz. Wynikało to z wielu przyczyn. Większość zagrożeń okresu niemowlęctwa i zwłaszcza wczesnego dzieciństwa była związana z chorobami. Już same narodziny dziecka rzadko przebiegały bez problemów, często razem z noworodkiem umierała matka. Jeśli dziecko urodziło się prawidłowo i było zdrowe, starano się ze wszystkich sił, aby takim pozostało.

Czytaj także: Lista zasłużonych zmarłych powiat biłgorajski

Czytaj także: Lista zasłużonych zmarłych powiat hrubieszowski

Czytaj także: Lista zasłużonych zmarłych powiat tomaszowski

Czytaj także: Lista zasłużonych zmarłych powiat zamojski

Czytaj także: Lista zasłużonych zmarłych Zamość

Dlatego, aby uchronić je przed chorobami, poddawano je tuż po narodzinach różnym zabiegom magicznym. Takie znaczenie miała prawdopodobnie pierwsza kąpiel. Po jej zakończeniu, niemowlę błogosławiono źdźbłem słomy, a do kołyski wkładano pod pościel uszy zająca, nóżki kreta oraz inne przedmioty, które miały zapewnić pomyślność, a przede wszystkim zdrowie. Matka i dziecko były też przez kilka dni izolowane od otoczenia, co następowało raczej ze względów magicznych niż zdrowotnych. Mimo tego, dziecko mogło łatwo zachorować. Często zwykłe przeziębienie kończyło się tragicznie. Maluchy padały ofiarą również wielu chorób zakaźnych, takich jak ospa, odra, koklusz.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Magdalena Kołcon

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe