Zamość: Uczniowie I LO na grobach nauczycieli

  • 31.10.2021, 13:00
  • ak
Zamość: Uczniowie I LO na grobach nauczycieli Fot. I LO Zamość
Kiedyś w "starym" ogólniaku uczyli, dziś już ich nie ma. Ale młodsze koleżanki i koledzy po fachu oraz młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu pamiętają o zmarłych pedagogach.

W tygodniu poprzedzającym listopadowe Zaduszki uczniowie I LO wraz ze swoimi wychowawcami odwiedzali i porządkowali groby zmarłych nauczycieli, zapalali na nich znicze. Tak ogólniak realizował projekt Sztafeta Pamięci wpisujący się w ogólnopolską akcję #SzkołaPamięta.

Była to okazja do wspomnienia nieżyjących profesorów, którzy wpisali się w historię szkoły i miasta. Do takich z pewnością zalicza się Michał Pieszko, legendarny nauczyciel geografii, organizator drużyn harcerskich i PTTK, autor "Przewodnika po Zamościu "z roku 1934, twórca gabinetu geograficznego, w którym zgromadził ogromną kolekcję skał i minerałów. Z I LO związana była również Bogumiła Sawa, regionalistka i miłośniczka Zamościa, długoletnia bibliotekarka w I LO ale także Stanisława Żochowska-Kuna, polonistka i organizatorka tajnego nauczania. Licealiści odwiedzali także groby  zmarłych niedawno nauczycieli: Anny Piotrowskiej, s. Mirosławy Kozioł, Stanisława Kasztelana, Julii Rodzik, czy niezrównanego profesor od francuskiego Andrzeja Pawlika.

Lista zasłużonych postaci, jest bardzo długa i każdy absolwent z pewnością uzupełniłby ją po swojemu. Dyrekcja szkoły podkreśla natomiast, że wdzięczna pamięć należy się również zasłużonym dyrektorom: Michałowi Bojarczukowi, Bolesławowi Hassowi i Zygfrydowi Bieleckiemu.

– W jakiejś formie co roku ta sztafeta się odbywała, ale tym razem jest wyjątkowa. Stąd m.in. uroczyste zakończenie całości mszą św. , która w intencji zmarłych profesorów, pracowników, absolwentów i uczniów zostanie odprawiona 5 listopada o godz. 18 w Katedrze Zamojskiej – podkreśla Bożena Krupa, dyrektor I LO w Zamościu.

ak

Zdjęcia (13)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe