Granica: Nie szczepią się, a zaświadczenia mają

  • 27.10.2021, 09:11
  • ak
Granica: Nie szczepią się, a zaświadczenia mają Fot. NOSG
Już blisko 500 osób usiłowało przekroczyć polsko-ukraińską granicę przedstawiając podczas odprawy fałszywe zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19. Ostatnio taki przypadek odnotowano na przejściu w Zosinie.

We wtorek, 25 października granicę przekraczało tam pięcioro obywateli Ukrainy. Każda z tych osób przedstawiła dokument wskazujący na to, że jest zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. To zwolniłoby Ukraińców z obowiązkowej kwarantanny po wjeździe do Polski. Jednak odprawiający cudzoziemców strażnik graniczny zaczął coś podejrzewać.

Czytaj także: Zatrzymani za antyuszczepionkowe i antycovidowe hasła na murach

Zaświadczenia zostały dokładnie sprawdzone i okazało się, że są fałszywe. Wszyscy podróżni, dwie kobiety oraz trzech mężczyzn, zostali zatrzymani. Wszczęto też  postepowania dotyczące posługiwania się przy kontroli granicznej fałszywymi dokumentami. Ukraińcom odmówiono wjazdu na terytorium RP.

To nie był jednostkowy przypadek. Bo jak podaje Nadbużański Oddział Straży Granicznej, w tym roku ujawniono  już 554 przypadki posłużenia się podczas kontroli paszportowej międzynarodowym certyfikatem szczepień przeciwko COVID19 wydanym na Ukrainie, co do których zaistniało uzasadnione podejrzenie fałszerstwa.

– Fakt, posłużenia się fałszywym zaświadczeniem potwierdzającym przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19, którymi posłużyli się podróżni jako dokumentem zwalniającym z odbycia kwarantanny, ujawniono na terenie drogowego przejścia granicznego w Hrebennem (352 przypadki), Dołhobyczowie (76 przypadków), Hrubieszowie (74 przypadki) oraz w Dorohusku (52 przypadki) – wylicza Dariusz Sienicki, rzecznik NOSG.

Dodaje, że posługiwanie się fałszywymi dokumentami jako autentycznymi, usankcjonowane jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat.

Czytaj także: Szczepienia przeciw COVID-19. Seniorzy mówią #tomojwybor

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe