Ulhówek: Na cmentarzach pogranicza

  • 28.10.2021, 07:00
  • Wioletta Dudek-Ruszel
Ulhówek: Na cmentarzach pogranicza
Na dwa tygodnie przed Świętem Zmarłych wolontariusze i członkowie Stowarzyszenia Robim Co Możem z Ulhówka pojechali na Ukrainę, sprzątać polskie cmentarze pogranicza.

Za naszą wschodnią granicą jest wiele cmentarzy, na których spoczywają Polacy. Kilkanaście znajduje się na Sokalszczyźnie oraz na terenie byłego powiatu rawskiego II RP – ziemi, którą Polska w wyniku korekty granic z 1951 r. utraciła na rzecz ZSRR.  Obecnie te tereny, nazywane przez nas Kresami Wschodnimi, należą do Ukrainy, wchodzą w skład obwodu lwowskiego.

Z powiatu tomaszowskiego jest tam naprawdę blisko. Członkowie Stowarzyszenia Robim Co Możem z Ulhówka granicę z Ukrainą przekraczają kilka razy w roku. Jeżdżą na Kresy, by zadbać o mogiły Polaków. W tym roku RCM zorganizowało trzy duże grupowe wyjazdy, kilka razy jeździły tam małe, kilkuosobowe grupy. Dzięki temu udało się uporządkować prawie cały cmentarz w Czerwonogradzie, otoczenie kościoła i polską kwaterę żołnierską w Uhnowie, cmentarze w Stajach i w Korczowie.

16 października przyszła kolej na Uhnów i Bełz. Do członków Stowarzyszenia dołączyli ich znajomi i nieznajomi zainteresowani akcją „Porządkujemy zapomniane cmentarze pogranicza" (projekt jest realizowany w ramach dofinansowania ze środków MKiDN, Instytutu Polskiego Dziedzictwa Narodowego za Granicą – POLONIKA oraz środków własnych RCM Ulhówek). W „ekipie sprzątającej" znalazło się 25 osób z gmin Ulhówek i Lubycza Królewska z Tomaszowa i z Zamościa.

(...)

16 października cmentarze sprzątali: Agnieszka Gajda, Renata Sobka, Grażyna Albin, Aneta Chromiec, Małgorzata Karwat, Agnieszka Polak, Albina Chudy, Barbara Stolarz, Beata Bielecka, Mariola Nowosad, Maria Tulej, Mariusz Kaczanowski, Przemysław Rola, Dariusz Mądroń, Robert Gmiterek, Stanisław Gmiterek, Zbigniew Sobka, Henryk Albin, Jarosław Świderek, Piotr Żurawski, Mateusz Patro, Tomasz Gawęda, Andrzej Milewski, Jacek Gajos, Krzysztof Kulas, Paweł Mirosław, Adam Skorniewski, Leszek Woszczak. Pomogli im: Yuriy Kramar, Halyna Hubeni, Lyubov Rebryna, Łesia Sahan, Lyubov Osmilovska, Oksana Bereza, Oksana Kalish.

Więcej szczegółów w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Wioletta Dudek-Ruszel

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe