Święto wiejskich teatrów w Tarnogrodzie

  • 29.10.2021, 06:00
  • lew
Święto wiejskich teatrów w Tarnogrodzie Tarnogród nazywany jest stolicą wiejskiego teatru.
Na nowej scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury zaprezentowały się najlepsze wiejskie zespoły z całej Polski. 38. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej przeszedł właśnie do historii.

Impreza rozpoczęła się 15 października i trwała do 17 października. Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy Jarzębina z Bukowej (gm. Biłgoraj), który pokazał tarnogrodzkiej publiczności widowisko „U łubiarza”, otrzymał Nagrodę Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi za „sceniczny poemat o prawdzie i wartościach życia rodzinnego, zespolonego szacunkiem dla codziennej pracy”. Takie same nagrody otrzymały też m.in. zespoły Zawsze Razem z Woli Gułowskiej (za spektakl „U Maciejów na Zielnu”) oraz Zespół Obrzędowy Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego za „Gusła Lasowiackie”.

Zespół Zorza z Dereźni (gm. Biłgoraj) za sztukę „Poratujcie, kumo” otrzymał nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Rada Artystyczna doceniła zespół za „interesujący i dobrze skonstruowany scenariusz przedstawienia wprowadzającego w świat dawnych uzdrowicielek ludowych i ukazującego ich rolę w społeczności wiejskiej”.

Po każdym widowisku Rada Artystyczna pod przewodnictwem prof. Lecha Śliwonika prowadziła spotkania warsztatowe z zespołami.

Na zakończenie imprezy Lech Śliwonik i dyrektor TOK Renata Ćwik podziękowali wieloletniej pracownicy TOK Kazimierze Horodko, która zdecydowała się przejść na zasłużoną emeryturę.

Sejmiki Teatrów Wsi Polskiej odbywają się w Tarnogrodzie od 1984 r. Miasteczko nazywane jest stolicą wiejskiego teatru. Za całokształt zasług dla kultury ludowej TOK otrzymał prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe