Zniczodzielnia. Coraz częstszy widok na polskich cmentarzach

  • 25.10.2021, 11:57
  • News4Media
Zniczodzielnia. Coraz częstszy widok na polskich cmentarzach iStock
Zaczęło się kilka lat temu. Wówczas stanęła pierwsza. Teraz zniczodzielnie są organizowane na kolejnych nekropoliach. Jaka jest ich idea?

Najnowsza stanęła właśnie na cmentarzu w Świdniku w województwie lubelskim. Lokalni samorządowcy w porozumieniu z proboszczem zarządzającym nekropolią uznali, że będzie to bardzo dobre rozwiązanie, a jeżeli się przyjmie, to zniczodzielnie staną także na innych cmentarzach.

Czytaj także: Podziel się zniczem - akcja na cmentarzu w Biłgoraju

Zaczęły pojawiać się kilka lat temu. W 2019 r. np. stanęła w Rudzie Śląskiej. Potem to rozwiązanie wprowadzono na warszawskich cmentarzach – Północnym i na Bielanach. Kolejne miejscowości i kolejne cmentarze zaczęły organizować zniczodzielnie, a wiele z nich powstało w ramach budżetów obywatelskich.

Czytaj takżę: Nie wyrzucaj! Oddaj pusty znicz - akcja zamojskiego PGK

Zniczodzielnia to nic innego, jak postawiony w widocznym miejscu, przy wejściu duży regał. „Idea jest prosta. Zamiast wyrzucać szklane znicze do kosza, można je odłożyć na półkę i ponownie wykorzystać. Chodzi o znicze, które nadają się do uzupełniania wkładu. W ten sposób my będziemy bardziej eko, a osoby, które zdecydują się na ich ponowne wykorzystanie, zyskają finansowo, gdyż pozostanie im jedynie zakup wkładu.” - tłumaczył inaugurując uruchomienie takiej inicjatywy Bartłomiej Pejo, członek zarządu świdnickiego.

fot. Marcin Magier / Facebook

Zniczodzielnia ma się również przyczynić do zmniejszenia ilości odpadów na cmentarzu. Chodzi o to, aby do kontenerów na śmieci nie wyrzucać nadających się do ponownego wykorzystania szklanych zniczy. Pejo dodał, że nie bez powodu taka półka stanęła tuż przed 1 listopada. Zaznaczył także, że nie widzi przeszkód, aby zniczodzielni przy nekropoliach w okolicy było znacznie więcej.

Czasami wystarczy tylko jeden taki regał, ale są miejsca, gdzie postawiono ich znacznie więcej. Przy Cmentarzu Północnym w stolicy, jest ich aż cztery. Ustawiono je przy każdym z wejść. „Głównym zadaniem programu jest wypracowanie proekologicznych zachowań i postaw wśród mieszkańców. Mam nadzieję, że popularyzowanie tego typu inicjatyw w jakimś stopniu wpłynie na ograniczenie generowanych odpadów oraz marnotrawienia nie tylko żywności, ale również przedmiotów.”– komentował Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Powodzenia w dowodzeniu
Powodzenia w dowodzeniu 25.10.2021, 22:22
Odczuwam taki ideologiczny obowiązek naprostowania skrzywionego kręgosłupa moralnego dziedziców, oficerów WP bo nikt inny na ten etat nie trafiał w II Rp. I nie piedolcie mi ze zbrodnia Katyńska była większa niż rzeź Wołyniaków. Nie mam szacunku do kadry oficerskiej z 39 jak i teraz. Dzisiejsza kadra też by spiedalała a szeregowych by na front wysyłała pewnie. Bo to elita szkółek z ojca na syna hahahha Nowa klasa wyższych panów. Ale społeczeństwo teraz nie jest na tyle ciemne ze zabezpieczu odwrót oficerów a sami spiedolą
Współpracownik  rządu co spiedolił
Współpracownik rządu co spiedolił 25.10.2021, 21:59
Co nie ? Piepszona zbiórka na Wołyniaków gdzie groby pozaorywane.A nasz rząd kolejny wstydzi sie tematu , bo temat zarówno kompromitujący dla komuny jak i dla AK, które nic nie pomogło Wołyniakom, a ebani krytykują teraz BCH i samoobrony. AK zebało obronę Wołyniaków zbierając ludzi ze wsi i z samoobrony do molocha Wołyńskiej dywizji AK co działała na rzecz hmmmm akcji burza hahahah. Każde miasto na tym poległo i to samo wprowadziło dowództwo na Warszawę, Londyn sie nie liczył z ludzmi bo bezpiecznie sie obsadzil, i chcieli przyjść do władzy po klęsce dowodzenia w obronie. i ogólnej klęsce dowódczej z Września 39. Kadrze dowódczej najlepiej udała sie ewakuacja ze złotem i majątkiem FON gdzie po latach w WSI sie przewijały swiecidełka z tego majątku. Moim Bohaterem AK i rządu londyńskiego jest S.Tatar hahahah To jest rząd na uchodzctwie w pigułce.
Obłęd 44
Obłęd 44 25.10.2021, 22:13
Bawili sie ebani w rząd cieni a w Polsce życie biegło dalej po mimo ich sapania przed zdrajcami Aljantami . I tylko ułom poświadczy ze aljanci coś Polsce pomogli a nasz rząd coś działał. Bo faktem jest ze sprzedali Polske. a nasz rząd na uchodzctwie był rządem cieni, ludzi co chcieli by mieć władze jak przed wojną. Paranoja ebana. Ludzie co nie mogli stworzyć obrony chcieli powrotu do władzy po tym jak z kraju spiedolili . Kapitan tonie ze statkiem a ten rząd to wstyd. Powinni na polu walki polegnąć a nie spiedalać z majątkiem do Angli . Bihaterowie hahahha. Obłęd 44. Już dowódcy III rzeszy jak widzieli to popełnili samobójstwo a nie spiedalali za granice a po latach upominali sie o władze. Honor żołnierza co na jaki przysięgała kadra oficerska. Teraz piedolą jak pozostawieni szeregowcy przytulili sie do służb jak z Wołynia bez niczego przszyszli

Pozostałe