Uważajcie na dzikie zwierzęta na drogach!

  • 21.10.2021, 12:33
  • mł. asp. Joanna Klimek, KPP Biłgoraj
Uważajcie na dzikie zwierzęta na drogach! Fot. policja.pl
Dzikie zwierzęta potrafią nagle wtargnąć na jezdnię, która przecina ich utarte ścieżki i trasy. Tylko w przeciągu kilkunastu godzin policjanci biłgorajskiej komendy odnotowali trzy zdarzenia drogowe ze zwierzętami. W dwóch przypadkach pod samochód wtargnęła sarna, a w jednym dzik. Na szczęście kierujący nie odnieśli obrażeń. Policjanci apelują o rozwagę i bezpieczeństwo na drodze.

Wczoraj około godziny 17:40 przez miejscowość Luchów Górny przejeżdżał fiatem 43 – latek. W pewnym momencie wprost pod koła wskoczyła sarna. Dwie godziny później w identycznej sytuacji znalazł się 25 – latek, który jechał audi przez Hedwiżyn. Natomiast dzisiaj po godzinie 6:00 rano pod koła ciągnika siodłowego marki Scania kierowanym przez 35 – latka, który jechał przez miejscowość Wola Mała wtargnął dzik. Na szczęście kierujący nie odnieśli w tych zdarzeniach obrażeń, w przeciwieństwie do zwierząt.

Czytaj także: Po zderzeniu z łosiem lexus zgnieciony jak puszka

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o wzmożoną czujność i rozwagę, zwłaszcza w rejonach dróg biegnących przez odcinki leśne. Kolizja z sarną, dzikiem czy łosiem może zakończyć się tragicznie nie tylko dla zwierzęcia. Wiele zwierząt w starciu z samochodami ginie na drogach. Często zniszczeniom ulegają pojazdy i ranni zostają ludzie podróżujący samochodami. Kierowca musi być czujny i przygotowany na ewentualne wtargnięcie dzikiego zwierzęcia. Jeżeli zauważymy dzikie zwierzę na drodze lub poboczu zwolnijmy i zachowujmy czujność. Pamiętajmy, również, że zwierzęta te często żyją  w stadach, więc za jednym dzikiem lub sarną może podążać całe stado.

Czytaj także: 60-latek z Biłgoraja ranny w wypadku pod Krasnymstawem po zderzeniu z łosiem

Przypominamy, że o niebezpieczeństwie związanym z pojawieniem się dzikich zwierząt  informuje znak A18b "Dzikie zwierzęta". Ostrzega kierowcę, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest na tym odcinku większe niż w innych miejscach. Zachowujmy czujność za kierownicą i nie lekceważmy znaków ostrzegających przed zwierzętami leśnymi.

Jeżeli dojdzie do zdarzenia drogowego z udziałem dzikiego zwierzęcia i nie ma rannych ludzi należy zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i zabezpieczyć miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym a następnie powiadomić policję. Przypominamy również, że nie należy podchodzić do rannego zwierzęcia ponieważ może być niebezpieczne.

Czytaj także: Sarna wpadła przez przednią szybę i przeleciała aż do bagażnika

mł. asp. Joanna Klimek, KPP Biłgoraj

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe