Tomaszów Lubelski: Biblioteka 91-latka

  • 21.10.2021, 06:01
  • Wioletta Dudek-Ruszel
Tomaszów Lubelski: Biblioteka 91-latka Pracownice i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie świętowali 90-lecie placówki w ub. tygodniu.
Tomaszowscy radni nie mogli się porozumieć w kwestii finansowania bibliotek. Rozwiązanie znalazł burmistrz Kazimierz Ligowski. Tak w 1930 r. powołano do życia miejską bibliotekę w Tomaszowie, w której lekturę mogli znaleźć Polacy, Żydzi i Ukraińcy. Niedawno świętowała 90-lecie istnienia.

Początki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Lubelskim sięgają 1929 r. W mieście działało wówczas kilka bibliotek: biblioteki żydowskie, Policji Państwowej i Kultu Religii.

– W radzie miasta byli i Żydzi, i Polacy. I każdy ciągnął w swoją stronę. Nie wiem, czy wszystkie biblioteki były finansowane przez miasto. Pewne jest, że radni nie mogli się pogodzić co do sposobu subsydiowania, czyli wspierania finansowego tych bibliotek. I wtedy burmistrz Kazimierz Ligowski zaproponował, że najracjonalniej byłoby utworzyć jedną bibliotekę centralną – przedstawia okoliczności powstania biblioteki miejskiej w Tomaszowie Jacek Pawłucki, obecny dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Zamoyskiego.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Wioletta Dudek-Ruszel

Zdjęcia (2)

W halach targowych biblioteka była na piętrze (okna na rogu).
Najdłużej biblioteka mieściła się w drewnianym budynku przy ul. Kościuszki.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe