O maziarzach i budziarzach

  • 23.10.2021, 06:00
  • Leszek Wójtowicz
O maziarzach i budziarzach Spotkanie w Nadrzeczu odbyło się w ramach projektu „Jesteśmy młodzi – o obywatelskość nam chodzi!”.
„Bidaczowskie opowieści” – pod takim hasłem przebiegało spotkanie z historią, w którym wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Starym Bidaczowie.

Spotkanie z historią w remizo-świetlicy w Nadrzeczu (gm. Biłgoraj) poprzedziły warsztaty obywatelskie, które dotyczyły w głównej mierze rozpoznania problemów i potrzeb lokalnego środowiska oraz poszukiwania możliwości ich rozwiązania. Poprowadziła je Anna Maciąg-Pazik.

Po zakończeniu warsztatów Dominik Róg, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, pasjonat historii i regionalista, opowiedział o historii Starego Bidaczowa. Z przygotowanej prezentacji multimedialnej uczniowie dowiedzieli się m.in. jak i kiedy zaczęło się osadnictwo nad rzeką Ładą, kim byli maziarze oraz budziarze, czyli przodkowie obecnych mieszkańców wsi, gdzie znajdowały się dawne leśne osady rodowe i jak doszło do ich likwidacji, a także dlaczego Stary Bidaczów i okoliczne wsie leśne są wyjątkowe pod względem etnograficznym.

Podczas spotkania poruszono też temat aktywności mieszkańców biłgorajskich wsi oraz charakterystycznych dla tych terenów i zanikających obecnie rzemiosł na bazie drewna. Młodzież z zainteresowaniem obejrzała fragmenty filmu „Tradycyjne rzemiosła i umiejętności w gminie Biłgoraj”, zrealizowanego przez GOK w Biłgoraju. Tragiczne dzieje II wojny światowej przybliżyła prezentacja filmu „Partyzanckie wesele”, zrealizowanego w ramach VII Pikniku Historycznego w Brodziakach.

Dodatkową atrakcją było odwiedzenie ciekawych miejsc w Nadrzeczu – kapliczki z obrazami Jerzego Dudy-Gracza oraz miejsca, gdzie była dawna leśniczówka. – Podczas tych spacerów uczniowie usłyszeli również legendy i opowieści dotyczące okolicznych lasów – informuje Celina Skromak, dyrektor GOK w Biłgoraju.

Spotkanie w Nadrzeczu odbyło się w ramach projektu „Jesteśmy młodzi – o obywatelskość nam chodzi!”.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe