Jak dobrać soczewki kontaktowe w domu?

  • 19.10.2021, 11:09
  • Artykuł sponsorowany
Jak dobrać soczewki kontaktowe w domu?
Nosisz okulary, ale czasem chciałabyś wyglądać inaczej niż na co dzień? A może planujesz upragniony urlop w ciepłych krajach i martwisz się, że okulary będą Cię zbyt bardzo ograniczać? Osoby z wadą wzroku dobrze znają to uczucie, kiedy chciałoby się coś zmienić w swoim wizerunku lub przyzwyczajeniach związanych z metodą korekcji wzroku.

Wizyta u specjalisty bez wychodzenia z domu

Noszenie soczewek kontaktowych potrafi całkowicie zmienić komfort życia. Zdejmując okulary z nosa przed użytkownikami soczewek otwierają się nowe możliwości – można bez ograniczeń uprawiać wszelkie sporty, nawet te wymagające kontaktu z wodą oraz zimowe, bawić się swoim wizerunkiem, podróżować w dowolne miejsca, a nawet pracować przed komputerem. Współczesne soczewki są produkowane w nowych technologiach i dostosowywane do różnorodnych potrzeb użytkowników. Tym bardziej ktoś, kto przyzwyczaił się do okularów, może czuć się zagubiony i niezdecydowany stojąc przed sklepową półką. Poza tym, soczewek kontaktowych nie dobiera się na podstawie recepty na okulary, i każdy, kto się na nie decyduje powinien wcześniej skonsultować się ze specjalistą, wykonać badanie wzroku i dopiero na tej podstawie wybrać soczewki. Można to zrobić bez wychodzenia z domu, korzystając z wirtualnego gabinetu okulistycznego.

Jak wygląda wizyta w wirtualnym gabinecie okulistycznym?

W pierwszym etapie wizyty zostaniecie poproszeni o wypełnienie obszernej ankiety, w której znajdą się wszystkie potrzebne informacje na temat stanu zdrowia oraz wiedzy o obecnej wadzie wzroku. Osoba, która chce spotkać się z optometrystą online, musi mieć ukończone 18 lat oraz mieć już wcześniej zdiagnozowaną wadę wzroku, dobrze przygotować wcześniej wyniki poprzednich badań i recepty okularowe. Taką konsultację poleca się osobom ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością, dalekowzrocznością lub astygmatyzmem. W formularzu zgłoszeniowym na wizytę online zostaniecie zapytani m.in. o styl życia: ile godzin dziennie chcecie nosić soczewki, w jaki sposób najczęściej spędzacie dzień (przed komputerem, za kierownicą samochodu, a może podczas pracy zmianowej), jak często uprawiacie sport oraz jak często pływacie. Każde z tych pytań ma duże znaczenie w dobieraniu soczewek kontaktowych, aby więc idealnie je dopasować, trzeba odpowiadać szczerze. Następnie pojawią się pytania odnośnie stanu zdrowia i wady wzroku. Zdarza się, że niektóre osoby nie mogą nosić soczewek, np. alergicy (alergie na pleśń, kurz, grzyby) lub cukrzycy (jeśli choroba jest nieustabilizowana). Po wypełnieniu wszystkich informacji, optometrysta dobiera darmowe, próbne soczewki i wysyła pod wskazany adres, wraz z pakietem edukacyjnym (z materiałami online). Dalsza część zależy od pacjentów, bo tutaj następuje testowanie soczewek i po krótkim czasie odbywa się darmową wizytę kontrolną. Jeśli w ciągu następnych 14 dni wystąpią nieprzewidziane problemy, można skorzystać z darmowej pomocy specjalisty.

Soczewki kontaktowe na co dzień

Nawet najlepiej dobrane soczewki kontaktowe nie zdadzą egzaminu, jeśli nie wdroży się ich odpowiedniej pielęgnacji i zasad noszenia. Dla nowicjuszy, największym wyzwaniem będzie zapewne nauka techniki zakładania i zdejmowania soczewek, ale jedną z najważniejszych kwestii jest ich odpowiednia higiena. Dlatego warto pamiętać, że nosząc soczewki kontaktowe wielorazowe, np. miesięczne czy dwutygodniowe, co wieczór należy umieszczać je w pojemniku ze świeżym płynem do soczewek. Płyny do soczewek mają za zadanie utrzymać produkt w odpowiednim nawilżeniu i kondycji, ale także je dezynfekować i odświeżać. Dlatego przechowywanie soczewek przez kilka dni w tym samym płynie może być po prostu niebezpieczne i przyczynić się do infekcji oka. Regularnie kupujcie też nowe pojemniczki na soczewki, jeden pojemniczek starcza od miesiąca do trzech miesięcy, ale zdecydowanie warto je częściej zmieniać. Najbardziej ekonomiczne jest dokonywanie zakupów przez internet, w specjalistycznych sklepach online, np. BezOkularow.pl.

 

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe