"Są bardzo podatni na manipulacje". Minister Czarnek nauczy historii po nowemu

  • 21.10.2021, 08:00
  • News4Media
"Są bardzo podatni na manipulacje". Minister Czarnek nauczy historii po… gov.pl
Zapowiadane o wielu miesięcy zmiany w nauczaniu historii zaczynają nabierać nowego kształtu. W jednym z wywiadów minister edukacji Przemysław Czarnek wyjawił, że uczniowie wkrótce znajdą w swoich planach lekcji zupełnie nowy przedmiot.

Realizują zapowiedzi

Już maju, przy okazji ogłaszania założeń Polskiego Ładu, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński opowiadał o planowanej rewolucji w nauczaniu historii. W ocenie obozu rządzącego, polska młodzież ma niewystarczającą wiedzę na temat krajowych wydarzeń XX i XXI wieku. Rozdzielenie przedmiotu na dwa nurty ma spowodować, że nastolatkowie zyskają umiejętność świadomej oceny współczesnej działalności politycznej.

„Będziemy wprowadzali programy, które pozwolą młodzieży szkolnej zapoznawać się z Polską i lokalnie, to będzie jakby jeden program, i w skali ogólnopolskiej. Chodzi o to, aby młodzi ludzie Polskę poznawali, a co za tym idzie, poznawali jej historię, jej kulturę, by się z nią wiązali.” – zapowiadał Jarosław Kaczyński podczas jednej z majowych konferencji.

„To będzie prawdziwy hit”

W tygodniku „Sieci” ukazała się rozmowa Marcina Wikły z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem. Szef resortu opowiadał m.in. o swoich dobrych relacjach z młodzieżą, z którą cyklicznie się spotyka; podejściu do krytyki i manifestacjach organizowanych w ostatnim czasie na terenie Warszawy. Szczególną uwagę przykuła jednak wypowiedź na temat nowego, szkolnego przedmiotu. „Historia i teraźniejszość” ma być tym, co już kilka miesięcy temu zapowiadali przedstawiciele PiS.

„Pokolenie dzisiejszych 20-latków ma ogromne luki w wiedzy o wydarzeniach z drugiej połowy dwudziestego wieku. Bez tej wiedzy są bardzo podatni na manipulację, nie znają mechanizmów, które na nich oddziałują.” – ocenił minister Czarnek.

Wyjaśnił również, że według niego nauczyciele pracują w złym systemie. Aby wyjść temu naprzeciw, konieczne ma być m.in. stworzenie na nowo podręczników oraz programu nauczania.

„Jesteśmy gotowi, by odzyskiwać pokolenia nieświadomych młodych Polaków. Dlatego uczniowie od pierwszych klas szkół ponadpodstawowych dostaną nowy przedmiot, który będzie się nazywał: historia i teraźniejszość.” – powiedział szef resortu dodając, że „będzie to hit, nie tylko z nazwy”.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
krtny
krtny 21.10.2021, 11:21
pierwsza lekcja pt. "jak opozycja przeszkadza rządzić polską"
druga "jarosław kaczyński. człowiek co stworzył solidarność"
trzecia: "500 plus. jak rząd pomaga ułomnym społecznie i dlaczego należy głosować na pis"
Ciemny lud
Ciemny lud 21.10.2021, 11:30
Super,
Wyrośnie kolejne pokolenie słuchaczy Qrwizji i kolejny pałac wójta Pcimia.
A "ciemny lud" to kupi i będzie jeszcze z tego dumny!
Polka
Polka 21.10.2021, 13:25
Ale ciemny lud jest normalny, kocha tradycję i ceni wartości duchowe. Bóg oceni czy ciemny lud miał rację, czy nowoczesny konsumpcyjny brzuch.
Poeta
Poeta 21.10.2021, 19:54
Boga nie powinno się mieszać do polityki, gdyż władza "królestw tego świata" oparta jest na pysze, chęci posiadania i przemocy...

Pozostałe