Jak zmienia się wieś

  • 19.10.2021, 05:20
  • Leszek Wójtowicz
Jak zmienia się wieś Michał Kaziuk: Wioski pustoszeją, bo brakuje młodych ludzi chętnych do pracy. Gospodarstw będzie coraz mniej, ale ich powierzchnia będzie ciągle rosła.
Znane są już wstępne wyniki Powszechnego Spisu Rolnego 2020.

Spada liczba gospodarstw, ale wzrasta ich średnia powierzchnia. W ciągu 10 lat spadło pogłowie zwierząt gospodarskich, w tym trzody chlewnej i bydła. Wzrosła za to i to znacznie liczba gospodarstw prowadzących wyłącznie produkcję roślinną.

Czytaj także: Ile można zarobić na zbiorze owoców i warzyw. Kuszą tysiącami złotych

Spis przeprowadza się co 10 lat. Jak się okazuje, w ciągu dekady liczba gospodarstw rolnych w województwie lubelskim zmniejszyła się o 14,3 proc., przy czym najbardziej dotyczyło to gospodarstw prowadzących zarówno produkcję roślinną, jak i zwierzęcą (ich liczba spadła aż o 44,9 proc.). Największy wzrost odnotowano w gospodarstwach prowadzących produkcję wyłącznie roślinną (o 21,2 proc.), co przełożyło się na zmianę struktury produkcyjnej gospodarstw rolnych. O ile w 2010 r. dominowały gospodarstwa prowadzące jednocześnie produkcję roślinną i zwierzęcą (stanowiły 59,2 proc. ogółu gospodarstw), to obecnie stanowią one jedynie 38 proc. wszystkich gospodarstw.

Więcej szczegółów w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rolnik
Rolnik 23.10.2021, 21:32
I co ci sie na wsi zmieniło ze Rolnik co ma 2/4 ha nie wyrobi nawet na KRUS ? Teraz działaja wielkoobszarowi których nawet gmina nie kontroluje bo zaorali rowy drogii jeszcze ebani miasto zaorają jak im opłaci sie siedlisko zburzyć zeby ziemie orną mieć, Upadnie to z upadkiem Uni i zmieni sie polityka rolna. Bo nie będe Podatkami sponsorował dziadów, którzy i tak mieli dużo. Dopłace do pola strace na tym, ale zaczne wywierać nacisk na takich.
Rolnik
Rolnik 19.10.2021, 19:12
Też oglądam Rolnicy Podlasie

Pozostałe