Zamość: Niezwykłe inspiracje w Plastyku

  • 18.10.2021, 07:00
  • Materiał nadesłany
Zamość: Niezwykłe inspiracje w Plastyku Fot. PLSP Zamość
W Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu oglądać można wystawę pt. "Niezwykłe inspiracje". Składają się na nią prace stanowiące na co dzień zasoby archiwum szkolnego. Prezentowana obecnie w galerii Patio ekspozycja obejmuje prace dyplomowe z tkaniny artystycznej z różnych lat, skupione na podobnej myśli i skojarzeniach.

Głównym motywem łączącym prezentowane realizacje dyplomowe, jest architektura z różnych epok i jej wybrane cechy.

Autorki prac, podjęły się niezwykłych, bardzo indywidualnych interpretacji. Przełożenie na język tkaniny pozwoliło na nadanie nowych znaczeń znanym obiektom. Gotyckie witraże z okien katedry Notre Dame stały się barwnymi kostiumami scenicznymi ( Magdalena Wysocka), podobnie jak renesansowa kopuła florenckiej katedry Santa Maria del Fiore, która zamieniła się w kunsztowną suknię (Małgorzata Załuska).

Techniki realizacji, to często eksperymenty technologiczno-plastyczne, unikatowe działania, bogactwo środków wyrazu, wymagające ogromu pracy, doświadczenia i kreatywności.

Tradycyjny batik i aplikacja zostały wykorzystane w monumentalnej instalacji scenograficznej przedstawiającej fragmenty budowli Starożytnego Egiptu (Natalia Szczerba - AIDA), z kolei lekka kompozycja przestrzenna, kojarzy się ze współczesnym miastem z drapaczami chmur na horyzoncie (Aleksandra Mazurek).

Obecna prezentacja stanowi nie tylko przypomnienie dawnych dyplomów z tkaniny artystycznej, ale także jest ciekawą wędrówką po świecie historii sztuki. Prace powstały w pracowni pani Alicji Kowalskiej.

Materiał nadesłany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe