Powrót muzyki chopinowskiej w Telatynie (ZDJĘCIA)

  • 13.10.2021, 13:51
  • Materiał nadesłany
Powrót muzyki chopinowskiej w Telatynie (ZDJĘCIA) Fot. Organizatorzy
Muzyka Fryderyka Chopina ponownie zabrzmiała w gminie Telatyn, a to za sprawą pięknego koncertu ,,Powrót muzyko chopinowskiej”, który w piątek, 8 października odbył się w Domu Strażaka w Telatynie.

W wydarzeniu tym oprócz mieszkańców gminy Telatyn uczestniczyli: wójt  Dariusz Kozłowski, sekretarz gminy Mieczysław Szaruga, dyrektor biblioteki Alicja Górnik oraz zaproszeni goście: radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Robert Bondyra, starosta tomaszowski Henryk Karwan, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Stanisława Koper, dyrektor Szkoły Podstawowej w Telatynie Barbara Wójcik wraz z gronem pedagogicznym.

Ze specjalnie przygotowanym koncertem na scenie, w klimatycznym nastroju wystąpił Zespół kameralny Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Muzycy wystąpili w składzie: Barbara Rabiega (wokal), Dariusz Sobczak (wokal), Piotr Stopa (instrumenty klawiszowe, fortepian), Krzysztof Stopa (skrzypce) i  Michał Stopa (wiolonczela).

Koncert został zorganizowany w związku z przywołaniem jednego z wielkich rodów, a konkretnie Tytusa Woyciechowskiego – właściciela dóbr poturzyńskich, właściciela pierwszej na Lubelszczyźnie cukrowni. Z jego inicjatywy powstało osiedle dla pracowników, magazyn, kuźnia, stajnia, młyn, a także najprawdopodobniej pierwsza na Lubelszczyźnie droga żelazna – kolej konna łącząca Poturzyn z Kryłowem.

Dzięki zdolnościom administracyjnym Woyciechowski dwukrotnie pomnożył odziedziczony majątek. Warto zaznaczyć, że Tytus był również inicjatorem pierwszego w historii zjazdu polskich cukrowników w Warszawie, który odbył się 17 czerwca 1847r. Zjazdy te odbywają się corocznie aż do dzisiaj. Z Tytusem Woyciechowskim nieodłącznie związany jest wielki kompozytor Fryderyk Chopin, który odwiedził Gminę Telatyn, a konkretnie Poturzyn i rodzinę Woyciechowskich. Był on goszczony przez przyjaciela ok. 14–21 lipca 1830 r. w rodzinnym dworze Woyciechowskich pochodzącym z XVIII w., który znajdował się w otoczeniu pięknego parku krajobrazowego z niewielkim stawem. Dwór liczył kilkanaście pokoi na parterze i kilka na piętrze a w okolicy znajdowały się wówczas liczne zabudowania gospodarcze. Przyjaciele w Poturzynie spędzali wolny czas na długich rozmowach, muzykowaniu, a także wycieczkach po okolicy i zabawach. Pobyt Chopina u Woyciechowskich miał nie tylko wymiar towarzyski. Młody kompozytor miał okazję zapoznać się z obecną na tamtejszym terenie ukraińską muzyką ludową, co zdaniem niektórych badaczy twórczości Chopina, miało znaczący wpływ na jego twórczość.

W piątkowe popołudnie, podczas koncertu wszystkich obecnych i zaproszonych gości powitał Wójt Gminy Telatyn pan Dariusz Kozłowski oraz Dyrektor Biblioteki pani Alicja Górnik. Muzycy w przygotowanym na tę okazję programie muzycznym zaprezentowali głównie utwory pochodzące z twórczości Fryderyka Chopina, które były przeplatane muzyką autorstwa Stanisława Moniuszki. Niezwykle zaskakującym akcentem i zarazem niespodzianką dla publiczności było wspólne zaśpiewanie dwóch pieśni: ,,Życzenie” Fryderyka Chopina i ,,U prząśniczki siedzą” Stanisława Moniuszki. Jak dało się zauważyć koncert wywołał wielkie emocje u uczestników. Chopin jest twórcą wyjątkowym zatem i cały koncert miał taki charakter a emocje tym większe bo Chopin Gminę Telatyn odwiedził. Wyrazem zadowolenia z koncertu były gromkie brawa i bisy oraz podziękowanie złożone muzykom. Po koncercie na wszystkich czekał słodki poczęstunek, przy którym uczestnicy mogli porozmawiać i wymienić się wrażeniami po koncercie.

Materiał nadesłany

Zdjęcia (18)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe