Nielisz: Dlaczego zdechły małże?

  • 12.10.2021, 06:12
  • Leszek Wójtowicz
Nielisz: Dlaczego zdechły małże? W sezonie turystycznym nad nieliskim zalewem wypoczywa sporo ludzi.
Dalej brakuje odpowiedzi, co było przyczyną śmierci setek tysięcy małż, które w sierpniu i we wrześniu wyrzuciła woda na brzeg zbiornika w Nieliszu. Wymarła cała populacja szczeżui wielkiej.

Zamojska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadziła działania w zakresie oceny jakości wody w zbiorniku. W pobranych przez Centralne Laboratorium Badawcze próbach wody stwierdzono duże ilości tlenu rozpuszczonego, o czym świadczył brak martwych ryb w toni zbiornika. Jak się nam udało dowiedzieć, związki azotu i fosforu w próbach nie przekraczały norm jakości wody dla klasy III.

Czytaj także: Rowerami nad nieliski zalew

W przypadku innych badanych wskaźników, np. benzoapirenu i fluorantenu, antracenu, polibromowanych difenyloeterów i rtęci, stwierdzono ich stężenie „poniżej progu oznaczalności”, a zatem i one nie mogły być bezpośrednią przyczyną ginięcia małż.

Więcej szczegółów w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Żul Wiatr
Żul Wiatr 15.10.2021, 21:41
wina wędkarzy ,zanieczyścili zbiornik zanętą na maratonie browning ,zakazać tego obowiązkowo!!!!
to jasne
to jasne 12.10.2021, 18:12
pewnie kąpiący się w zalewie sikali do wody i tak skutek
Janmarek
Janmarek 14.10.2021, 08:17
Tobie do łba chyba ktos nasikal ze takie glupoyy piszesz

Pozostałe