Nie tylko COVID zbiera żniwo. Padł rekord zachorowań

  • 11.10.2021, 15:31
  • News4Media
Nie tylko COVID zbiera żniwo. Padł rekord zachorowań iStock
Oczy Polaków od wielu miesięcy skupiają się głównie na statystykach covidowych. Choć nawrót pandemii koronawirusa jest poważnym zagrożeniem, nie powinniśmy zapominać o istnieniu innych, równie groźnych chorób. Jedna z nich przypomina o sobie niemal dwukrotnym wzrostem liczby stwierdzonych przypadków.

„Bomba z opóźnionym zapłonem”

Tak o zagrożeniu związanym z rozpowszechnianiem się wirusa grypy pisze w poniedziałkowej publikacji „Dziennik Gazeta Prawna”. Powodem do zmartwień są statystyki pochodzące z raportu przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy. W 2019 r. z chorobą zmagało się 287 tysięcy osób. Rok temu liczba ta spadła do 191,4 tysięcy, jednak obecnie jest prawie dwukrotnie wyższa, niż w roku 2020 i wynosi 369,3 tysięcy. Najwięcej przypadków dotyczy grupy wiekowej 15 - 64, jednak niepokojąca jest tendencja wzrostowa wśród dzieci poniżej 4 roku życia, u których stwierdzono 150 proc. przypadków grypy więcej niż przed rokiem.

Winna nie tylko pandemia

W ocenie dziennika podyktowanej wcześniejszymi prognozami ekspertów, za taką sytuację wśród najmłodszych pacjentów odpowiada długotrwała izolacja. Brak kontaktu z rówieśnikami spowodował obniżenie odporności, przez co „dzieci są dla wirusa łatwym celem”. „DGP” zauważa również, że kolejnym winowajcą może być ograniczony dostęp do szczepień przeciwko grypie.

Rząd wprowadził limity

W połowie września Ministerstwo Zdrowia informowało, że preparaty ochronne stały się towarem deficytowym. W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało obwieszczenie, które nałożyło limit zakupu szczepionek przeciwko grypie z podziałem na wiek. Dzieci poniżej 9 roku życia mogą skorzystać z maksymalnie dwóch ampułko – strzykawek preparatu na 180 dni. W tym samym czasie osoby powyżej 9 roku życia mają prawo do nabycia jednej dawki. Jak podaje „DGP”, w bieżącym sezonie do Polski ma trafić łączne ok. 5 milionów preparatów, z czego 2 miliony trafią na wolny rynek. Reszta zasili zasoby ośrodków zdrowia i Agencji Rezerw Strategicznych.
 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe