Literacka Nagroda Nobla przyznana. Czy w Polsce można kupić książki laureata?

  • 08.10.2021, 05:31
  • News4Media
Literacka Nagroda Nobla przyznana. Czy w Polsce można kupić książki laureata? Nobel Prize
Tanzański pisarz został laureatem literackiej Nagrody Nobla. Jako emigrant opisuje to, czego doświadczył. Czy powieści Abdulrazaka Gurnaha można przeczytać po polsku?

Urodził się na Zanzibarze w 1948 roku, a 20 lat później przyjechał do Wielkiej Brytanii na studia. Jest wykładowcą literatury na uniwersytecie w Kent. Ale Abdulrazak Gurnah bardziej znany jest jako pisarz. Właśnie został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Za bezkompromisową i pełną współczucia analizę skutków kolonializmu i losu uchodźców żyjących w przepaści między kulturami i kontynentami.” - tak wybór pisarza uzasadniła komisja noblowska i dodała, że laureat w swych powieściach z wielkim przejęciem bada efekty kolonializmu na terenie Afryki Wschodniej i jego wpływu na życie indywidualnych osób, których oderwano od korzeni. Gurnah wydał kilka znakomicie przyjętych powieści jak: „Memory of Departure” w 1987, „Pilgrims Way” w 1988 r czy „The Last Gift” z 2011 r. W każdej porusza problemy związane z emigracją, bo sam ich doświadczył. Żadna z jego książek nie ukazała się po polsku. Ale to zapewne zmieni się w kolejnych tygodniach.

Pisarz otrzyma dyplom, medal i 10 mln szwedzkich koron, czyli ponad 4 mln złotych. W piątek szwedzka akademia przedstawi zdobywcę Pokojowej Nagrody Nobla, a w poniedziałek zwycięzcę w dziedzinie ekonomii. Uroczyste wręczenie wszystkich nagród odbędzie się 10 grudnia, w dniu urodzin Alfreda Nobla.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe